benim anurit bitkisi ölüyor

Anthuriums, koyu yeşil, kalp şeklinde yaprakları olan tropikal çiçeklerdir ve bu da Hawai aşkı tesisi olarak da bilinir. Onların gösterişli kırmızı, pembe ve beyaz çiçekler aslında çiçekler değil, spatula olarak bilinen yaprakları değiştirmişlerdir. Gerçek çiçekler, bitki örtüsünün etrafında, spatula ile çevrilmiş eteğinde büyümektedir. Anthurium’ların yetiştirilmesi oldukça kolaydır, ancak onları öldürebilecek birtakım hastalıklara maruz kalmaktadırlar.

Antrasnoz spadix üzerinde görünen minik kahverengi lekeler tarafından görülebilen mantar enfeksiyonudur, bu da spatula ile çevrelenen etli sivri dir. Noktalar daha büyük büyür ve nemli olduğunda suya batırılmış gibi görünürler. Ciddi durumlarda, turuncu spor yığınları ölü noktalar üzerinde oluşacaktır. Yaprakları, spatulalar da dahil olmak üzere genellikle etkilenmez. Antrasnozu mankozeb ve benomil fungisitlerle kontrol edin.

Bakteri bulaşmasından sorumlu olan bakteriler genellikle yaprağın kenarlarında bulunan mikroskopik gözenekler yoluyla bitkiye girer. Yaprak marjlarında sarımsı, suya batmış lekeler görülür. Noktalar yavaşça büyür ancak sonunda yaprağın tüm kenarını ve merkezini kaplayacak şekilde yayılabilir. Eski lezyonlar sarı, parlak sarı renktedir. Ciddi bir enfeksiyon, tüm bitkinin sarıya dönmesi ve ölmesi ile sonuçlanabilir. Hastalıklı yaprakları çıkarın ve bulaşmanın yayılmasını azaltmak için havai sulama bitkilerinden kaçının.

Kök çürümesine neden olan mantarlarla enfekte olan bitkiler sarı veya soluk yeşil, solgunluk ve ölüme dönük yapraklara sahiptir. Buna ek olarak, bitkiler bodurdur. Köklerin incelenmesi, gri veya kahverengi küçük suya batmış lezyonlar ortaya koyar. Bu lezyonlar köklerin çürümesine neden olur ve anthium’un kök sistemini yok edebilir. Mantar ilacı uygulamak kök çürüklüğünü kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bitkilere iyi drenaj ve havalandırma sağlayarak kök çürümesinden kaçının.

Domates lekeli solgunluk virüsü, antoryumlar da dahil olmak üzere domateslerin yanı sıra birkaç bitkiye saldırıyor. Bu hastalığa, küçük böcekler (thrips) denir. Belirtiler, yapraklar üzerindeki küçük, sarımsı-yeşil yamaların görünümünü içerir. Yamaları hafif ve görmek zor olabilir. Hastalık ilerledikçe kahverengi çukurlarla sarımsı lekelere dönüşürler. Kahverengi alanlar büyür ve yaprakların alt tarafları da sarıya dönüşür. Genç yapraklara ve enfekte olan çiçeklerin de bakteriyel bulantıya benzeyen, bakteri bulutları gibi sulanmayan suya batmış lekeler var. Hastalıklı bitkileri yok edin ve bu hastalığın yayılmasından sorumlu olan böcekleri kontrol etmek için bir böcek ilacı kullanın.

Aşırı sulama, anthyumlarda hastalık sorunlarına katkıda bulunur. Florida Uzantısı Üniversitesi eski uzmanı Dr. Rick Schoellhorn’a göre, bazı bahçıvanlar arasında anthuryumların çok fazla suya ihtiyacı olduğuna dair bir yanlış anlama var, ancak bu doğru değil. Üzerinde su bulunan bitkiler, kök çürüğü gibi mantar sorunlarına daha duyarlıdır. Kapsamlı bir sulamadan sonra, bitkinizi yeniden sulamadan önce toprağın kurumasına izin verin. Antoryumlar ayrıca, bunları turba, kompostolan çam kabuğu ve perlit karışımı içine dikerek başarılabilir iyi drenaja ihtiyaç duyar.