iç tuğla duvarlarda kalıp veya mantar

İç tuğla duvarlarda kalıp büyümeye başladığında, evinizi küflü, küf aromasıyla dolduracak ve yüzeyde çirkin lekeler bırakacaktır. Buna ek olarak, uygun bakım yapılmazsa, kalıp tuğlayı dışarı atar ve duvar yüzeyinde yedirir. Birkaç ucuz ürün kalıpları tuğla duvarlardan güvenli bir şekilde çıkaracaktır.

Küf, içeride ve dışarıda bulunan bir mantar. Yüzlerce farklı kalıp ırkı vardır, bunların her biri mantar gelişiminin havaya saldığı sporlarla yayılır. Küf sporları havaya uçarak yüzeye çıkana kadar yüzerler. Yüzey nemli, karanlık ve nemli ise sporlar büyümeye başlar ve yaşadığı cisimle beslenir. Kalıp, kumaş, kağıt, ahşap ve tuğla içeren yüzeyleri lekelenir ve bozulur.

Mantarı çıkarmaya çalışmadan önce, lastik eldiven, solunum cihazı ve emniyet gözlüğü takarak kendinizi koruyun. Buna ek olarak, ceketinizi uzun kollu bir gömlek ve bir çift boya ile örtün. Dulları açarak ve fanlar çalıştırarak kalıbın bulunduğu alanı havalandırın.

Kendinize uygun emniyet donanımını taktıktan sonra 1 galon su ile 1 bardak oksijen ağartıcıyı çözün. Oksijen ağartıcısı yoksa klorlu ağartıcıyı değiştirin. Yüzeye zarar verebilecekleri ve renk veremeyeceği ve evinizi gereksiz kimyasal maddeler ve sert dumanlarla doldurabildiğinden, klorlu çamaşır suyu ile dikkatli olun. Temizleme karışımında bir fırça fırçası doyurun ve kalıp iç tuğla duvarın dışına fırçalayın. Mantarı tuğlalardan çıkardıktan sonra, karışımı yüzeyden soğuk suda nemlendirilmiş bir bezle silin.

Temizleme solüsyonunu tuğlaların göze çarpmayan bir alanı üzerinde test edin, bu nedenle iyiden daha fazla zarar vermeyeceğinden emin olun. Birkaç saat sonra hasar veya renk değişikliği yoksa temizleme işlemine devam edin.