kireç ağacı hastalıkları

Birkaç çeşit kireç vardır: Meksika kireci, aynı zamanda ana kireç olarak da bilinir; Tahiti kireç, ayrıca Bearss kireci ve İran kireci, Rangpur kireci ve Filistin tatlı kireci olarak da bilinir. Kireç ağaçları diğer narenciye ağaçlarıyla aynı hastalıklara ve enfestasyonlara duyarlıdır. Meyve, yapraklar ve dallar ile gövde, ekstremiteler ve bazen de bütün ağaçta sorunlar olabilir.

Kireç ağaçları çok soğuk duyarlıdır ve donma sıcaklıklarında sağ kalmaz. Bu nedenle, ılıman alanlarda ekilmeleri gerekir. Toprak koşulları da hayatta kalmalarında rol oynar. Site drenajı iyi olan alanlarda limon ağaçlarının ekilmesi gerekecek. Ağır kil veya yetersiz boşaltılan alanlara ekilirlerse sorunlar ortaya çıkabilir. Yüksek kalibre zeminleri beslenme yetersizliklerine neden olacaktır. Tam güneş altında kireç ağaçları dikilirse iyi olur.

Birçok problem ve hastalık, kireç ağaçlarının meyvesini etkileyebilir. Narenciye pas akarları her an ortaya çıkabilir. Bu zararlı meyvenin rengarenk veya kahverengimesine neden olur, ancak meyvenin kalitesini etkilemez. Bu durumu tedavi etmek için, gerekirse, fasit öldürücü kullanabilirsiniz. Mealybug veya pamuklu minder terazisi, meyve kökünün yakınında pamuklu kütleler halinde görünür ve hasat boyunca yaz aylarında ortaya çıkar. Bu durum nadiren ciddidir ve kontrol edilmesi zordur. Meyve ağacın üzerindeyken meyve ayrımı, Eylül ayı boyunca gerçekleşebilir. Bunun nedeni kuru hava ve ardından iyi yağmur olmasıdır. Sulamada iyileştirme sorunu azaltacaktır.

Yaprakları ve dalları etkileyen bazı kireç ağacı hastalıkları da vardır. Yaprak bitlerinin bir istila edilmesi yaprak kıvrılmasına ve büzülmesine neden olur. Bu ciddi bir sorun değil yeni büyümeyi kontrol etmeniz yeterlidir. Başka bir istila, örümcek akarlarıdır. Yaprakları gümüşi, çatlak bir görünüm vereceklerdir. Örümcek akarları yaz ve sonbaharda ortaya çıkabilir ve eğer yaprakların birçoğunun ağaçtan düşmesine neden olursa, ağaç püskürtülmelidir. Yağlı nokta mantarı başka bir sorundur; yapraklar üzerindeki düzensiz yağlı lekeleri fark edersiniz ve bu durum yazdan kışa kadar oluşabilir. Düşen yaprakları çıkarın. Ölçekli böcekler de bir sorun olabilir ve yapraklarda veya kabukta çıkarılabilir, küçük, renkli lekeler olarak görünürler. Bu böcekler herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir; istila çok miktarda ise, onlardan kurtulmak için bir sprey kullanın. Sonra kara sinek var. Bu, yaprakların alt kısmında yumurta spirali veya küçük siyah böcekler olarak görülür ve her an ortaya çıkabilir. Böcek öldürücü kara kurtçuk üzerinde çalışmaz, ki böcek küfüne neden olur.

Ağacın bacaklarında ve gövdesinde meydana gelebilecek sorunlar arasında, ayak ağrısı, gummoz ve genç ağaçların ayak çürümesi sayılabilir. Ayak çürüğü her an olabilir. Ağaç hasta görünecek ve seyrek sarı ve damarlı yapraklara sahip olacak. Ağacın gövdesinde veya ağaca yakın yerde ölü kabuk var olacaktır. Ölü dokuları çıkarın, dezenfekte edin ve budama boya ile işlemden geçirin. Gummos her zaman da olabilir. Bagajın kabuğunda veya ağacın bacaklarında katılaşmış sakız mayası olacaktır. Gummos için kontrol prosedürü yoktur ve genellikle ağacın ömrünü tehdit etmez. Genç ağaçlardaki ayak çürümesi, genç bir ağaçta bütün yaprakları aniden çabucak kaybedildiğinde olur. Meyve kalacak, ancak yapraklar düşecek. Bu, herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Bagajın üst kısmında ve gövde birleşiminin üstünde ayak izleri olup olmadığını kontrol edin.

Diğer narenciye ağaçlarına saldıran aynı haşere ve hastalıklar kireç ağacına saldırabilir. Limes ayrıca stylar uç kırılımı geliştirebilir. Bu, bazı meyve suyu vezikülleri kopan bir durumdur. Bu meyve suyu vezinlerinin kopması meyve suyunun meyve çiçeğinin ucunda toplanmasına neden olur. Meyve suyu çok asidik ve bu noktada kabuğu parçalayacak. Sorunu azaltmak için, meyve sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonra alınmalıdır. Meyve ıslak olduğunda alınmamalıdır.