lovenox köprüleme talimatları

Lovenox ve warfarin, kan pıhtılaşmasını önleyen iki yaygın kan inceltici ilaçtır. Varfarin kullanırsanız ve ameliyat gerektirirseniz, kanama riski yüksektir. Lovenox, kanamalar riskini azaltıp kan pıhtılarının gelişimini önlediği için cerrahiden önce varfarinin geçici olarak değiştirilmesi için kullanılır. Buna Lovenox köprüsü denir.

Varfarin ve Lovenox hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi bulun. Web siteleri ve yerel eczacınız iyi kaynaklardır. Bir sonraki randevunuzda doktorunuza sormak için bir liste hazırlayın. Prosedür tarihinden iki ila üç hafta önce doktorunuzla randevu alın.

Sorular listenizi doktorunuza randevunuza getirin. Doktorunuzun sağladığı bilgiler üzerine not alabilecek birilerini yanınıza getirmeniz yararlı olacaktır. Doktorunuz Lovenox tedavisine neden ihtiyaç duyulduğunu tartışır ve riskleri ve faydaları açıklar. Varfarininizi ne zaman alacağınızı ve Lovenox’unuzu ne zaman almaya başlayacağınızı anlatan bir yazılı talimat belgesi alacaksınız. Doktor ayrıca, tedavinin ilk gününden önce doldurulması gereken Lovenox için bir reçete yazacaktır. Lovenox önceden doldurulmuş enjektörlerle gelir ve oda sıcaklığında saklanmalıdır. Dozlar ağırlık bazlıdır ve hastalar arasında değişiklik gösterir.

Lovenox enjeksiyonlarını kendiniz nasıl uygulayacağınızı öğrenin. Lovenox cildin altında küçük bir iğne ile verilir. Normal dozaj 12 saat aralıklarla günde iki atıştır. Doktorunuzun ofisinde bulunan hemşire size enjeksiyonlarınızı nasıl yöneteceğinizi öğretecektir. Size bir talimat sayfası verilecek ve prosedürün uygulanması için zaman tanıtılacaktır. Vücudunuzda iğnenin nereye yerleştirileceğini ve enjeksiyon bölgelerinin nasıl döndürüleceğini de öğreneceksiniz. Kendinize enjeksiyon yaptığınızda korkutucu olabilir. Doktor ofisini terk etmeden önce prosedüre rahatça bakın.

Köprüleme talimatlarınızı tam olarak uygulayın. Talimatlarınız genellikle size cerrahi prosedürden dört ila beş gün önce varfarin almayı bırakmanızı söyleyecektir. Doktorunuzun, varfarinin sisteminizden ne kadar çabuk ayrıldığını izleyebilmesi için günlük olarak kan alınmasını bekleyin. Varfarininizi durdurduktan bir veya iki gün sonra kendinize Lovenox enjeksiyonu vermeye de başlayacaksınız. Kolay erişmek için doktorunuzun eğitim sayfasını görünür bir yere asın. Talimatlara tam olarak uymazsan, kan pıhtısı geliştirme riski taşırsın. Talimatları takip ederken veya sorularınız varsa sorun yaşarsanız, doktorunuzu arayın.

Herhangi bir komplikasyon gelişirse hemen doktorunuza bildirin. Lovenox tedavisinin en yaygın komplikasyonu kanamasıdır. Zayıflık, karışıklık, bayılma, siyah dışkılar, morarma veya kanama gibi olağandışı veya durmayacak gibi uyarı işaretlerini izleyin.

Kanama riskini arttıran aktivitelerden kaçının.

Kullanılmış iğneleri atmak için eczacınıza bir konteyner isteyin.

Dişlerinizi tıraş ederken veya fırçalarken dikkatli olun.