radyasyonun uzun vadeli yan etkileri

Radyasyon tedavisi, kanser tedavisi tekniğidir. Uzun vadeli yan etkilerinin çoğu tedavi edilemez ve terapi tamamlandıktan sonra çok uzun süre yanmaz. Doz, tedavi süresi ve terapi veya kanser türü gibi faktörler doğrudan gelişen uzun vadeli advers reaksiyonların olasılığını etkiler. Bir hastanın yaşadığı kesin belirtiler bu faktörlere bağlı olarak da değişir.

Kafadaki tümörleri tedavi etmek için radyasyon kullanılması, bazı beyin fonksiyonlarının azalmasına veya kaybına neden olabilir. Ciddi uzun süreli yan etkiler inkontinens, hafıza kaybı, hareket mücadeleleri ve kişilik değişiklikleri içerir. Daha az çarpıcı olasılık arasında matematik denklemlerinin çözülmesindeki zorluklar ve sorun düşünme bulunmaktadır. Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre, beynin radyasyon tedavisi tedavinin bitiminden aylar ya da yıllar sonra sorunlara neden olabilir.

Karın tedavisi gören kadınlar her iki yumurtalık radyasyona maruz kalırsa kalıcı infertilite ve erken menopoz riskini taşırlar. Erkekler genellikle testislere radyasyon uyguladıktan sonra sperm oluşturma yeteneğini kaybederler ve bu da infertiliteye neden olur. Bununla birlikte, eğer kanser testislerde değilse, bir “clam shell” cihazı onları koruyabilir ve doğurganlığını koruyabilir. Buna kıyasla, bir kadının yumurtalıklarından sadece bir tanesi tedaviye devam ederse, doğurganlığı da bozulmadan kalabilir. Bir kadının rahminde radyasyon toplanıyorsa, hamilelikte komplikasyonlar yara izi ve fibroz nedeniyle ortaya çıkabilir.

Penise götüren sinirleri veya arterleri sakat bırakarak, ereksiyona ulaşmayı veya bakımını insana imkânsız hale getirebilir. Yüksek radyasyon dozu ve daha geniş tedavi alanları ile iktidarsızlık olasılıkları artar. Tipik olarak, bu etki, radyasyon terapisi sona erdikten sonra yaklaşık bir yıl veya daha fazla bir zamanda ortaya çıkmaya başlar. Amerikan Kanser Derneği’ne göre, pelvik bölgede radyasyona maruz kalan yaklaşık 1 ila 3 kişi ereksiyon yeteneğinde bir değişiklik farkedecek.

Omuzlar, kalçalar veya çene gibi tedavinin cereyan ettiği alanda, bazı hastalar sınırlı eklem hareketi veya hareket kaybıyla karşılaşırlar. Radyasyonla indüklenen bu uzun süredir ortaya çıkan ağrısız yan etki, skar dokusu ve zayıflığın sonucudur. Bu semptomlar tedavinin tamamlanmasını takiben aylar ya da yıllar sonra ortaya çıkabilir. Egzersiz, vücudunuzu güçlendirirken biraz ağrı hafifletmeye yardımcı olabilir ve hareketliliğin artmasına neden olabilir.

Radyasyon lenf nodlarına zarar verdiğinde, lenfödem ortaya çıkabilir. Bu duruma maruz hastalar, muhtemelen ekstremitede ağrı veya zayıflık eşlik eden bir bacak veya kolda şişmeye neden olan lenf sıvalarının birikmesine neden olacaktır. Mayo Clinic’e göre, sadece bir kol ya da bacağı etkileyebilir, ancak bazen lenfödem her iki kolu ya da her iki bacağı da içerebilir. Tedavi edilemez yan etkinin önlenmesi ve yönetimi doktor tarafından önerilen egzersizlerle yapılabilir.

Radyasyon kanserli hücreleri yok ettiğini kanıtladığı halde kansere maruz kalma kansere neden olma riskini de beraberinde getirir. Tedaviyi aldıktan sonra 5 yıl gibi az bir sürede, lösemi yaratabilir. Diğer kanserlerin gelişmesi 15 yıl kadar sürebilir. Genel olarak, yeni bir kanser üreten radyasyon terapisinin ihtimali zayıf. Bununla birlikte, potansiyel var.