tıp uzmanlarının atama kısaltmaları

Sağlık işleri alanında birçok farklı meslek vardır. Tıp uzmanlarının sahip oldukları tıp türüne ve sahip oldukları eğitim durumuna, hatta bazı uzmanlık alanlarına bağlı olarak, hastaya bunu belirtmek için adlarına göre değişen kısaltmalara sahip olacaklardır. Sağlık görevinde çalışan doktorlar ve hemşireler gibi çoğu kişide, üzerinde uygun atama kısaltmaları olan bir ad etiketi bulunur.

Üniversiteden lisans derecesi ile mezun olan doktorlar, hemşireler ve diğer tıbbi uzmanlar, adlarına göre bir BA veya BA kısaltmasına sahip olacaklar. BS, Bachelor of Science derecesine sahip olduklarını gösterir. Tıp mesleğinde olan çoğu insan, Lisans derecesi olan bir BA’dan ziyade bir BS derecesine sahip olacak, çünkü ön ilaç sahipleri çok bilim kurslarına sahipler. Tıp meslekleri için daha spesifik lisans dereceleri de vardır. BSN Hemşirelik Biliminin Lisans derecesidir ve hemşirelerin hemşirelik okulunun bitimini müteakiben almasını sağlar. Bu noktada, ayrıca, Kayıtlı Hemşire yapacakları bir RN alıyorlar.

Tıp mesleğindeki herkes mutlaka üniversiteden mezun değil. Bazı insanlar 2 yıllık Önlisans derecesini almaya karar verirler. Bu derece bir topluluk, ortaokul veya teknik üniversite aracılığıyla edinilir. AS, birisinin Bilimde Önlisans derecesine sahip olması anlamına gelir. ASDH, diş hijyenisti olduğunu gösteren birinin Diş Hijyeninde Bilimde Bir Ortak olduğunu belirtir. Hemşireler, Hemşirelikte Sanat Önlisansı olan AAN’larını veya Hemşirelikte Önlisans olan AN’yi de alabilirler. Bu dereceler, Kayıtlı Hemşire diplomasını almayı umut eden ancak lisans eğitimi almak için dört yıllık bir üniversiteye katılmak istemeyen kişiler tarafından aranıyor.

Sözü edilen hemşirelik derecelerinin yanı sıra, hemşire tarafından taşınabileceğini görebileceğiniz diğer kişiler de vardır. CNP, bir RN’den biraz daha yüksek derecede olan Sertifikalı Hemşire Uygulayıcısı’nı kısaltır; çünkü CNP, RN’den daha fazla eğitim görür ve hastalar için reçete yazma gibi genellikle RN’lere bırakılmasına izin verilen bazı görevleri vardır doktorlara. Hemşireler aynı zamanda okula geri dönebilir ve DNSc (Hemşirelik Bilim Doktorası) veya MN (Hemşirelik Yüksek Lisans) kısaltması ile gösterilen Hemşirelik Yüksek Lisans veya Doktora programlarını alabilirler. Ayrıca, hemşireler tarafından gerçekleştirilen iş görevlerinden fazlasını yapmak isteyen, ancak tıp fakültesi ile ilgilenilmeyen insanlar için, bir Hekim Asistanı olma kariyer seçeneğidir. Bu kısaltma PA-C’dir.

Doktorların tutabileceği çok çeşitli dereceler vardır. Bununla birlikte, tıp fakültesine girmek için gerekli olduğu için, her zaman bir Lisans Lisans derecesine sahip olacaklardır. Bu yüzden her zaman bir BS veya BA’ya sahip olacaklar. Daha sonra tıp fakültesinin tamamlanması, yani MD veya Tıp Doktoru diploması verilir. Bu noktada, bazı doktorlar eğitimlerini orada bırakmayı tercih ederken, bazıları devam edebilir ve başka dereceler alabilir. MPH, Halk Sağlığı Yüksek Lisans derecesi olan birçok hekim arasında popüler bir derstir. Ayrıca Halk Sağlığı Doktoru olan DrPH’lerini de alabilirler. MHA, hekimlerin hastane idaresi yapmakla ilgilendikleri takdirde almayı seçebilecekleri bir başka derecesidir. MHA Sağlık İdaresi Yüksek Lisansını temsil eder.