bir yumurtalık ile menopoz

Bir kadın, yumurtalık çıkarmaya muhtaç bir kadın bulur. Bu çıkarma, yumurtalıktaki kanserli tümörler ve diğer tıbbi komplikasyonlardan kaynaklanabilir. Birçok kadın yumurtalık çıkarıldıktan sonra sorulan soru şu: “Şimdi ne olacak?” Menopoz başladığında özellikle kadınlar gelebilir.

Bir kadının hatırlaması gereken ilk şey, yumurtalık ilk çıkarıldığında hiçbir şeyin değişmemesidir. Vücudunuz hala aynı miktarda östrojen ve progesteron yaratacaktır. Ayrıca, vücudunuzun beklenenden daha erken menopoza girmesi konusunda endişelenmeniz gerekmez. Her kadın, tek bir yumurtalıkta bir ömür boyu fazla yumurta ile doğar.

Bir yumurtalıklı bir kadın ile her iki yumurtalıklı bir kadın arasındaki tek fark, bir yumurtalık olan kadının erkenden menopozdan geçebilmesidir. OBGYYN.net’teki Dr. Peter Kenemans’a göre, “Bir yumurtalık ya da fonksiyonel bir yumurtalıkta önemli miktarda (örn. Büyük bir kama rezeksiyonu) erken çıkartılması hâlâ mevcut folliküllerin miktarını azaltarak menopozu provoke edebilir.” Hâlâ aynı belirtileri yaşıyorsunuz, ancak başka çarpıcı bir değişiklik yok.

Çoğu kadın, 50 yaş civarında menopoza girer. Bu, bu değişikliği yaşamak için kadınların ortalama yaşıdır, ancak tüm kadınlar için belli bir yaş yoktur.

Bir kadın sıklıkla menopoz oluşumundan ve onu değiştirmesinden korkabilir. Bir yumurtalık olan bir kadın, gerçekleşebilecek değişikliklerden dehşete olabilir. Burası bir destek grubunun kullanışlı olabileceği yerdir. Bu destek grubu, eşiniz, ebeveynleriniz ve arkadaşlarınız veya çevrenizde toplanan bir grup olabilir. Korkularınız ve endişeleriniz hakkında konuşmak, inşa ettiğiniz fiziksel ve zihinsel stres miktarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Menopozda eşlik eden çeşitli belirtiler. Menopozun başlangıcından birkaç yıl önce gerçekleşebilecek bir kadının fark edeceği ilk işaretler sıcak basmasıdır. Cilt kırmızıya dönecek ve dokunulacak kadar sıcak olacak. Bu sıcak çarpmalarının uyurken bir kadını rahatsız ettiği biliniyor. Osteoporoz da menopozun ortak bir işaretidir. Bu hastalığın kalıcı hasar görmesini önlemek için doktorunuzla konuşmanız gerekecek.