Çimim kesildikten sonra kahverengi

Kesildikten sonra kahverengiye dönen çim, bir şeylerin yanlış olduğunun bir işaretidir. Kahverengi çim genellikle doğru yükseklikte kesilmemesi ya da sıkıcı bıçaklar kullanılmamasından kaynaklanmaktadır. Diğer sorunlar, kahverengi çimlerin kimyasalları uygun olmayan şekilde veya hayvan idrarını kullanmasına neden olabilir, ancak bu sıklıkla tüm çim yerine lekelerde görülür. Çim biçme makinenizin doğru bakımı, peyzaj düzenlemenizde yemyeşil, yeşil görünümü kaybetmemenize yardımcı olur.

Biçicinizin bıçak ağzını düzenli olarak keskinleştirin. Donuk bıçaklar çırpılmış ve onları temiz bir şekilde kesmek yerine çim parçalamıştır. Bu daha sonra donuk ve çekici hale getirir. Temiz bir kesim sağlamak için her dördüncü kullanımdan sonra döner biçme bıçak ağızlarını keskinleştirin.

Çim biçme bıçaklarınızı çimleriniz için doğru yüksekliğe ayarlayın. Düzgün kesilmesi, sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlar ve kahverengi noktaları önler. Colorado State University Extension sitesine göre Bluegrass, fescue, çavdar çiçeği ve buğday ekmeği 2-3 inç yükseklikte iyi yetişir. Mavi grama ve manda otu biçmeye ihtiyaç duymaz, ancak aynı yükseklikte iyi büyür. Kesme otu çok kısa sürede zayıflar, böylece hastalığa duyarlı hale gelir. Çimleri yüksek biçmek çok fazla nem tutmanızı sağlar. Her ikisi de kahverengi ot yaprağıyla sonuçlanabilir.

Çiminizi aktif olarak büyüdüğünde daha sık biçin. Bu çim bıçaklarını çok kısa kesmekten çok daha iyidir. Evinizi tatil için terk ederseniz veya sık yağışlardan dolayı biçemiyorsanız, biçiciyi yüksekliğin 1 / 3’ünü kesmek için ayarlamak ve çimlerin normal yüksekliğine kadar kesmek için üç dört gün beklemek daha iyi olur.

En sağlıklı çim alanı için her tarlada çim biçağının 1/4 ila 1/3 oranında çıkarılması hedefi olmalıdır.

Herbisitler, böcek öldürücüleri ve fungisitlerle ilgili talimatları okuyun. Yanlış kullanım kahverengi çimlerle sonuçlanır.