kalıp yutma tedavileri

Küf sporları, her ikisi de içeride ve dışarıda hemen her ortamda bulunur. Basit ve mikroskobik olmakla birlikte, küf, sadece sıhhi amaçlarla istenmeyen bir mantar değildir, ancak tehlikelidir. Küf sporları sıcak, nemli ortamlara hızlı bir şekilde yerleşir ve birçok spor türü insanlar için oldukça toksiktir. Küf oluşumundan etkilenmişseniz, tedavi etmek önemlidir.

Küf sporları mikroskobik boyutta olduğundan, kolayca solunabilir veya yanlışlıkla yutulabilirler. Bazı sporlar deriden absorbe edilebilir. Vücudun içine girdikçe, küf sporlarının, enfekte kişinin hassasiyetine, bireyin genel sağlığına ve bulaştığı küf türüne bağlı olarak oldukça zararlı olma potansiyeli vardır.

Vücut içine girdikten sonra, kalıp emilime bağlı olarak vücudun farklı bölümlerine hızlı bir şekilde saldırabilir. Solunan sporlar genellikle astım, sinüs enfeksiyonları ve diğer enfeksiyon türleri gibi solunum sorunlarına neden olur. Alınan sporlar, mide bulantısı, kusma, diyare ve irritabl bağırsak sendromuna neden olarak sindirim sistemine zarar verebilir.

Alınan küfün neden olduğu sorunların belirlenmesi, doktorunuza etkili bir tedavi rotası planlamasına yardımcı olacaktır. Solunum problemleri genellikle kalıba aşırı duyarlı kişilerde görülür. Tedavi genellikle bağışıklık sistemini güçlendiren alerji ilaçları ve besin maddeleri şeklinde verilir. Antifungal ilaçlar ve diğer ilaç türleri akut kalıp aşırı duyarlılık durumlarında kullanılır.