lila vs victorian lila

“Victoria” Kaliforniya lila (Ceanothus thyrsiflorus “Victoria”) olarak da bilinen yaygın lila (Syringa vulgaris Spp.) Ve Viktorya lila, birbiriyle ilgisiz iki bitki ailesindendir. Ortak lila, Oleaceae bitki ailesinden, California lila (Ceanothus Spp.) Ise Rhamnaceae ailesinden. Syringa ve ceanothus türleri yalnızca çiçek türü bakımından benzerdir. Ortak lila ve çeşitleri, ABD Tarım Bakanlığı bitki yetimlik bölgeleri 3 ila 7’de bahçeler için uygun yaprak döken çalılarken Kaliforniya lila her zamanki gibi olup USDA bitki zorluk bölgelerinde 8 ila 10 arasında daha sınırlı bir aralığa sahiptir.

Ortak lila, yerli bir Avrupalıdır. Bol miktarda çiçekleri ve sarhoş edici koku, ilk Kuzey Amerika yerleşimcileri tarafından çok sevildi, onları okyanusun karşısında taşıdılar. Ortak lila bugün doğal manzaranın bir parçası haline geldi. 19. yüzyılda yetiştirme programları, ortak lila’dan “Henri Robert” lila (Syringa vulgaris “Henri Robert”) Fransız lila gibi daha rafine çeşitleri getirdi. Mavi-mor renkleri, Kaliforniya lila’sına benziyor. “Krasavitsa Moskvy” (Syringa vulgaris “Krasavitsa Moskvy”) soluk pembe çiçek spreylerine sahiptir. Her ikisi de 12 fitye kadar büyür ve 3 ile 7 arasındaki UDSA bitki dayanıklılık bölgelerinde dayanıklıdır. Oliveaceae familyasındaki diğer lilac’lar lavanta mavisi çiçekleri ile daha sonraki çiçek açan “Miss Kim” Koreli Lila (Syringa patula “Miss Kim”) çok kokulu Çinli yerli, Syringa pubescens. Her ikisi de 3 ila 7 arasındaki USDA bölgelerinde dayanıklıdır.

Lylacs, bahçenize nakledildikten sonra çiçek açmak için 5 yıla kadar vakit geçirir, ancak gelecek kuşaklar için her bahar çiçeği açan bir asırdan daha fazla zaman geçirebilirler. Syringa türleri ve çeşitleri sıradan bahçe topraklarında tam güneş altında yetişir. Nemli iyi drene olan toprakları severler. Ertesi ilkbaharda daha fazla çiçek tomurcuğunu teşvik etmek için harcanmış çiçekleri doğrudan açtıktan sonra çıkarın. Ölü, zayıf veya eski sapları kaldırarak çalıları her birkaç yılda gençleştirin. Bu, lila’yı sağlıklı ve canlı tutar.

Victoria “Kaliforniya lila, sonbahar baharında yaprak dökmeyen koyu yeşil yapraklarla derin mavi çiçek açar ve 9 aya kadar büyüyen sert bir ceanothus çeşididir. Kuraklığa dayanıklıdır, ancak nakilden sonra nemli topraklara ihtiyaç duyar. Kurulduktan sonra, daha az su içebilir “Victoria” güçlü çalılıklardır ve tek başına örnekler olarak ya da kıyı rüzgarlarına karşı çarpıcı bir çit ve bariyer olarak kullanılabilir. “Victoria” Kaliforniya lila, Pasifik Kuzeybatı bölgesinde yetişen en popüler ceanothus’tur Ülkenin.

Ortak lila “Victoria” Kaliforniya lila gibi iyi drene sıradan bahçe toprağı ihtiyacı ve sadece ilk büyüyen sezonunda düzenli sulama ihtiyacı var. Kökler azot tutmaz, bu nedenle normal veya zayıf bahçe topraklarında herhangi bir değişiklik yapmadan büyürler. İlkbaharın ilkbaharından başlayarak çiçek açan iyi bir gösteri sunar, bu nedenle erken ilkbaharda çalıları budamak, kesmek ve şekillendirmek en iyisidir. “Victoria” güneşte veya kısmi gölgede büyür.