menstrüel dönem semptomları

Bir kadının menstrüel dönemine, tüm süreci yönetmeyi özellikle zorlaştıran birtakım semptomlar eşlik edebilir. Menstrüel dönem genellikle sadece 3-5 gün sürer, ancak semptomlar aslında dönem başlamadan birkaç gün ila bir hafta önce başlayabilir, bu da rahatsızlık ve ruh hali değişikliklerine neden olabilir. Genellikle menstrual dönemlere eşlik eden belirtileri hafifletmek için kullanılabilen çeşitli tedaviler ve evde bakım yöntemleri vardır.

Hormonlardaki değişiklikler menstrüasyona neden olur. Her ay, uterus kandan oluşan yumuşak bir astar yaratarak olası bir gebelik için hazırlanır. Bir gebelik olmazsa, bu astar vajinadan vücuttan çıkar ve birkaç gün kan akışının sabit olarak görünür. Ulusal Kadın Sağlığı Bilgi Merkezi’ne göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk menstruasyon yaş ortalaması 12’dir.

Periyodunuzun oluşumundan önceki günlerde başlayan belirtiler ve belirtiler, adet öncesi sendromun (PMS) bir parçasıdır. Tipik PMS semptomları karın krampları, şişkinlik, baş ağrısı, sırt ağrısı, depresyon, uykusuzluk, meme hassasiyeti, istek ve depresyon hissi içerir. Belirtiler genellikle döneminiz başladığında düzelir ancak döneminiz sona erene kadar tamamen kaybolmayabilir.

Kramp sıklıkla uterus rahim astarını çıkarmak için sözleşme yapıyor. Bu krampın ağrısı hafif ila şiddetli olabilir ve aydan aya yoğunluğu değişebilir. Ağır kramp ve ağrı yaşarsanız, dismenore adı verilen bir rahatsızlıktan muzdarip olabilirsiniz. Periyod ağrısı, günlük aktivitelerinize müdahale ediyorsa ve ilaç tedavisi gerektiriyorsa, dismenore olarak sınıflandırılabilir. Dismenore belirtileri kramp, ishal, mide bulantısı, kusma, bel ağrısı, güçsüzlük, baş ağrısı, karın alt kısmındaki ağrı ve bacaklardan aşağıya yayılan ağrı içerir.

Alışılmadık derecede ağır kanamalar, çok uzun süreler, dönemler arasında kanamalar veya birbirine çok yakın dönemler anormal uterin kanama olarak sınıflandırılır. Menopoz ve ergenlik döneminde ortaya çıkan hormonal değişiklikler anormal kanamaya neden olabilir. Anormal kanama, uterus duvarlarında büyüme olan uterin poliplerin veya rahim duvarlarında büyüyen kanserli olmayan tümörlerin neden olduğu morbiditeye de neden olabilir. Uterin kanseri de kanamaya neden olabilir.

Ağrılı dönemlerin tedavisi semptomların sebebine göre değişir. İbuprofen ve asetaminofen gibi tezgah üstü ağrı kesiciler krampların hafifletilmesinde yardımcı olabilir. Ağır kanama ve ağrı nedeni olduğu düşünülen hormonların doğum kontrol hapları gibi bir hormonal kontraseptif kullanımı bu sorunları kontrol altına alıp azaltmaya yardımcı olabilir. Egzersiz, PMS’nin neden olduğu ağrı ve stres dönemini azaltabilir. Karın üzerine yerleştirilen sıcak banyolar ve sıcak su şişeleri uterin kramplardan gelen ağrıyı azaltmada etkili olabilir.