mentolar ve soda deneyleri

Karbonatlı soda ve Mentos şekerlemelerini eşleştirdiğiniz zaman, eğlenceli bir taşma yaratabilirsiniz. Denemelerinizi açık bir alanda gerçekleştirin ve koruyucu göz dişli kullanın. Soda ve şeker arasındaki tepkinin doğası bilim insanları arasında tartışmalıdır. Etki, fiziksel veya kimyasal bir nedenden dolayı olabilir. Çoğu, şeker içerisindeki malzemelerin, sıvıdaki yüzey geriliminde bir kopuşa neden olduğunu ve yeni kabarcıkların daha kolay oluşmasına izin verdiğine, karbondioksit kabarcıklarının şekerlerin çatlaklı yüzeyinde iyi oluştuğuna inanmaktadır.

Orijinal Mentos ve soda deneyini çoğaltmak için Mentos şekerlemelerini açık 2 litrelik bir şişe şişeye bırakmanız yeterlidir. Daha küçük bir reaksiyon için tek bir nane bırakın veya büyük bir reaksiyon için bir defada bütün nane pürelerini boşaltın. Şişeyi, soda çıkarma kuvvetinden dolayı devrilmeyeceği bir yere yerleştirin. Üstü çıkarın, nane içine koyun ve koşun.

Çeşitli nane miktarlarını kullanarak çeşitli boyut ve lezzetlerin birden fazla şişesini yaratıcı bir biçimde yerleştirerek bir çeşme efekti oluşturun. Çeşmeler ard arda veya aynı anda birden çok şişe çalıştırmayı gerektirir ve bu nedenle tetikleyici bir aygıt gerektirir. Çeşme ekranları için şekillendirilmiş ve zamanlanmış püskürmeler yaratmak için birçok şirket aksesuar satıyor.

Sıcak bir hava alternatifi için, spreyin yönlendirilmesine yardımcı olmak için bir “hortum” yaratmak için baş parmağınızı parmak çubuğunuzun üzerine katlayarak basmçlı bir suş (su yerine) tabancası oluşturun. Darphaneyi şişeye bırakın ve soda akışınızı hedeflemek için hızlı hareket etmeye hazır olun. Gözlerinizi korumak için koruyucu gözlük takın.

Katılımcılar, kimin şişesinin önce tetikleneceğini, kimin en yüksek şofbeni aldığını veya şişesinin en uzun süre patlayacağını görmek için birbirlerine yarışabilir.