peyzaj fikirleri: dik bir yamacın nasıl sabitleneceği

Dik eğimdeki kir normal yağış düştüğünde kayabilir veya aşınmaya eğilimlidir ve yoğun yağış ciddi ve potansiyel olarak tehlikeli çamur kaymalarına neden olur. Doğru takviyeleri eklemek kiri eğimde tutar. Bazı eğim takviye seçenekleri çok çekici görünmemektedir, ancak diğer fikirler dik eğiminizi hem güvenli hem de çekici hale getirebilen peyzaj tekniklerini kullanmaktadır.

Çim bitkisi filizlenene kadar sopayı sıkıştırırsanız, ancak bu bitki örtüsünün kesik ve düzgün olmasını dik bir eğimde imkansız hale getirirse dik eğimin yüzeyini dengeler. Bunun yerine, düşük irtifalı yer örtücü bitkileri ekmeyi deneyin, Birleşik Devletler Tarım Bakanlığı’nı (USDA) önerir. Bu bitkiler yamaçtaki toprağı tutan sığ kökleri yayarlar, ancak biçip biçmeden kendilerini kısa ve düzgün tutarlar. Ardıç bitkisi, kısa, yayılmış ardıç çeşitlerinde olduğu gibi, yıl boyunca çıplak toprağı örter.

Donald Grey “Biyoteknik ve Zemin Biyomühendislik Yamaç Stabilizasyonu” adlı kitabında, eğimli duvarda veya ayak parmağı duvar olarak da bilinen eğimin tabanında kısa bir duvar oluşturmak, kayan toprağın çok ileri gitmesini engelliyor. Eviniz ya da diğer yapınız hareketli toprağa zarar verebilecek eğimin tabanına yakınsa bu özellikle önemlidir. Duvar ıslak toprağın yüksek ağırlığına ve basıncına dayanabilmelidir, bu nedenle basit yığılmış kaya duvarı uzun ve dik bir eğim için yeterli olmayacaktır.

Su, yağmur düştüğünde en kuru koşullarda bile doğal olarak dik bir eğimle koşar. Toprak nemi emerken, ağırlaşır ve yavaşça slaydı siler veya yıkar. Dikkatle planlanan boşaltma hendeklerinin veya gömülü su borularının montajı, suyun eğim yüzüne en az hasar verecek yerlere yönlendirilmesini sağlar. Eğimin üst kısmına bir hendek ekleyin ve eğimden aşağıya doğru uzanan kanalizasyon kanallarına bağlayın. Bu, aksi takdirde düz kenardan geçecek suyun yönünü değiştirir.

Düz kesimleri bir eğime kesme teraslanması olarak bilinir ve bu peyzaj projesi eğimi hem istikrarlı hem kullanılabilir hale getirir. Dik ve verimli dağlık bölgelerdeki ülkelerdeki birçok çiftçi büyüyen tarlaları yamaçlara doğru kesiyor. Bir teraslama projesine başlamadan önce peyzaj mühendisine danışmanız gerekir çünkü USDA uyardı, çünkü uygun olmayan bir terasa, ne kadar dik olursa olsun, güvenli olmayan bir eğimden daha tehlikeli. Terazilerin çökmesini ve büyük ölçekli toprak kaymasını önlemek için her basamağın kenarlarında destek olması gerekir.