sol alt pelvik ağrı

Bazen vücut çok gizemli gibi görünebilir. Çoğu yerde acı ve sancı yaşayabilir, en büyük hastalığı hayal etmek için önde gelen hastalar olur. Açıklanamayan sol alt pelvik ağrılarınız varsa, muhtemel nedenlerin neler olabileceğini öğrenmek yardımcı olabilir. Bu tür bilgiler, size ne zaman doktor çağılacağına dair iyi bir fikir verebilir.

Aniden ortaya çıkan ve ciddi ağrılarınız varsa, doktorunuzu arayın ve belirtilerinizi tanımlayın. Durum ciddi olmasa da, her ihtimale karşı bir tıbbi mesleğin olmasını istersiniz. Doktorunuz büyük olasılıkla bazı koşulları göz ardı etmeniz için sizi muayene etmek isteyecektir.

AbdoPain’e göre, sol alt pelvik bölgede ağrıya neden olabilecek çok sayıda benign olay vardır. Örneğin, ağrı, gaz veya kabızlık semptomu olabilir. Eğer bir kadınsanız, normalde göze çarpmayan yumurtlamayla veya adet kramplarının başlangıcı nedeniyle hissettiğiniz acı hissedebilirsiniz. Bu alandaki ağrı bazen benign veya habis bir yumurtalık tümörü nedeniyle oluşur. Uterus dokusunun rahimden dışarıya çıktığı bir durum olan endometriozis, bu alanda da ağrıya neden olabilir.

Ektopik gebelik, sol alt pelvis ağrısına neden olabilecek olgulardan biridir. Ektopik hamilelik, bir bebeğin fallop tüpünde gelişip büyüdüğü bir gebeliktir; bu, sol veya sağ tüpte gerçekleşebilir. Mayo Clinic’e göre, ağrının kanaması eşlik edebilir ya da olmayabilir. Ağrı donuk veya keskin olabilir, ancak ektopik gebelikler hayatı tehdit eden potansiyel olarak acil bir durumdur.

Yanlış Tanı’ya göre, bu bölgedeki ağrı bağırsaktan kaynaklanabilir. Örneğin bağırsak kanseri ağrıların sol tarafınıza yayılmasına neden olabilir. Bağırsak tıkanıklığı, Crohn hastalığı, inflamatuar barsak hastalığı ve irritabl bağırsak sendromu da burada ağrıya neden olabilir. Hatta böbrek taşı veya böbrek enfeksiyonu hatalı olabilir.

Sol alt pelvik ağrı araştırılırken, bu bölgede ağrıya neden olabilecek bazı organları düşünmeye yardımcı olur. Bu organlar barsakları, sol böbrekleri, mesaneyi, sol over ve fallop tüpünü ve kolonu içerir. Kan damarları ve sinirleri de sorunlara neden olabilir.