tırnak hastalıkları

Tırnak bakımı bozuklukları yaygındır, ancak görünüşler zorlaştırdığı için bunları düzgün bir şekilde teşhis etmek zordur. Bu nedenle doğru tedavide tıbbi yardım almak önemlidir. Çoğu tırnak hastalıkları, mantarların neden olduğu, korkutucu görünebilir. Bununla birlikte, doğru teşhis ve tedavi ile tedavi edildiğinde mantar tırnak enfeksiyonu iyileşebilir. Daha sonra, bir süre sonra, bozukluktan etkilenmeyen yeni çiviler büyüyecek.

Tırnak altı farklı parçadan oluşur. Tırnak plağı, yarı saydam keratinden yapılmış sert bir yapıdadır. Tırnağın altındaki kan damarları pembemsi bir görünüm kazanır. Tırnak yatağı sinirler, kan damarları ve melanin üreten hücrelerden oluşur. Germinal matris olarak da bilinir, tırnak kökü derinin altında ve tırnağın arkasında çivi parçasıdır ve parmağına birkaç milimetre uzanır. Beyaz ve yarım ay şeklindeki lunula, genellikle tırnak plağı ile görülebilir. Tırnak tablası ile parmak derisi arasındaki kütikül, her iki yapıyı birbirine yapıştırır ve sudan bir bariyer görevi görür. Perioncyhium kenarlardaki tırnak plakasını örter ve hangnails ve tırnak tırnaklarının en çok görünen alanıdır. Tırnak yuvası ve parmak ucu arasındaki bölge olan tırnak tırnağı, çivi tablası ile parmak ucu arasındaki su geçirmez bir başka duvardır

Onikomikoz fungal tırnak enfeksiyonunun en yaygın şeklidir. Dermatofitlerin neden olduğu enfeksiyon, bir çivi veya çivi örtüsünün önündedir ve çivinin altında uzanarak tüm yapıyı etkiler. Yüzeyel beyaz onikomikoz (SWO), dermatofitlerin, tipik olarak tırnaklarda tırnak plağı üzerinde beyaz kireçli plak olarak göründüğünden kaynaklanır. Candida, tırnak plakalarının beyaz, sarı, yeşil veya siyah lekelerin renksizleştiği tırnak hastalıklarının bir başka mantar nedenidir. İğrenç ayak tırnaklarında aşırı terleme (hiperhidroz), iyi düzeltilmemiş tırnaklar ve uymayan ayaklar oluşur. Ağrıdan başlamak, yürüme zorluklarına ve enfeksiyona neden olabilir. Beau’nun çizgileri çivi büyümesini bozabilen enine sırtlardır. Diğer belirtiler arasında mavi, yeşil, siyah, beyaz veya sarı renkler içeren çeşitli renklerdeki tırnak tırnakları bulunur. Onikoliz, tırnak tabanından ve yanından ayrıldığında gerçekleşir. Bu, kirin çivi altinda toplanmasi için grimsi beyaz bir renk yaratacak bir alan yaratir; bu da sarardan kahverengiye kadar de olabilir. Bu kalıtsal olabilir veya kimyasal maddeler veya travma yüzünden olabilir. Onikoglifoz, genellikle yaşlıların başparmaklarını etkileyen kalınlaşan bir tırnak plağını ifade eder. Ayak yaralanmasından kaynaklanan bu bozukluk, ayakkabılar düzgün şekilde oturmadığı için kötü kan tedarikine neden olur. Cilt hastalığı, sedef hastalığı, çivi çukurlarına, kaba tırnaklara ve ufalama yapan tırnak basmalarına neden olan vakaların yaklaşık yarısı ile tırnakları etkiler. Çivi tümörleri genellikle parmak ve parmağın üzerinde bulunur, ancak parmakları birden fazla tutabilirler.

Pek çok çivi rahatsızlığı olmasına rağmen, çoğu mantar enfeksiyonundan kaynaklanmaktadır. Ayak tırnakları mantar hastalıklarından en çok etkilenenlerdir. Ayrıca enfeksiyonlar ve cilt hastalıklarından da olabilirler. Diğer nedenler arasında (hem huylu hem de habis) tümörler ve belirli sistem çapında hastalıklar bulunur. Kazara kendini açan başka bir neden.

Birkaç belirtide renk kaybı veya lekelenme yanı sıra lezyonlar, çukurlar, sırtlar ve çivilerdeki izler bulunur. Kırmızı, ağrılı şişlik, kahverengi-siyah bantların yanı sıra bir diğer belirti. Herhangi bir anormallik keşfederseniz, gitmesini beklemek yerine tıbbi yardım isteyin.

Tırnakları kesik tutun ve ayakkabıların rahatça oturmasını sağlayın. Yalınayak gibi yüzme havuzları gibi kamuya açık yerlerde yürümeyin. Sağlıklı bir diyet çivi sağlığında önemli bir rol oynar. Meyve ve sebzeler gibi bol miktarda antioksidan gıdalar ekleyin. Daha az kırmızı et yiyin, daha yağsız kesimlerin yanı sıra soğuk-su balıkları ve fasulye ekleyin. Rafine, işlenmiş gıdalardan kaçınınız, gıdaları seçiniz. Ayrıca, trans yağ asitlerini kesebilir veya sınırlayabilirsiniz. Otlar çivileri de güçlendirir. Kurutulmuş özler, kapsüller, tozlar veya çaylar olarak alabilirsin.

Tırnak uzmanı ve pedicüri uzmanına tırnak hastalıkları teşhisi ve tedavisi için başvurmayın. Sadece el ve ayakları güzelleştirmek için lisanslıdırlar. Bunun yerine, doğru teşhis ve tedavi için dermatologlarla görüşün.