Yamaç lisansı için tıbbi belgelendirme şartı

Bir planörün pilot uygulamasını öğrenmek, yaşayabileceğiniz en heyecan verici duygulardan biridir. Daha sonra klasik güçlendirilmiş uçakları pilotlamayı öğrenen birçok kişi bir planör lisansı ile başlar. Gençler arasında bir planör gibi öğrenmeye başlayabilir ve lisansınızı almak için fiziksel bir sınava ihtiyacınız yoktur.

Lisansınızı, bir yolcu almak için izin verilen bir tek kişilik planör pilotu olarak almadan önce, tıbbi bir bildiri imzalayıp Federal Havacılık İdaresi’ne sunacaksınız. Bu, güvenli bir şekilde uçmanızı engelleyecek hiçbir fiziksel kusur veya rahatsızlığınız olmadığını onaylar. Bu bir öz değerlendirmedir ve fiziksel olarak almanız gerekmez.

Bir planör pilotu olmayı düşünmek için zirveye sahip olmak zorunda değilsiniz. Makul görüşlere sahip olmanız gerekir, ancak gözlük veya kontakt lens takmanız sorun değildir. Epilepsi, diyabet veya son kalp problemlerinden mustarip olmamalisiniz. Mevcut bir sağlık durumunun sizi diskalifiye edip edemeyeceğinden emin değilseniz, doktorunuza danışın.

Herhangi bir yaşta ders alabilir, ancak 14 yaşına gelene kadar yalnız uçmanıza izin verilmiyor. Yalnız uçabilmeniz için genelde yedi ila dokuz saatlik uçuş süresi gerekir. Yolcularla uçmanızı sağlayan özel pilot lisansınızı almadan önce 16 yaşında olmalısınız. FAA’ya ayrıca en azından yedi saat yalnız uçmanızı gerektiren yazılı ve uçuş testlerini geçmelisiniz.

Bir planör lisansı için tıbbi gereksinimler, bir güçlendirilmiş uçak pilot lisansı için daha katı düzenlemelerle karşılaştırıldığında çok az. Yavacı ruhsattan süratli bir uçak ruhsatına geçmek istersen, bir FAA yetkili doktoru tarafından fizik muayene yaptırmalısın. Hekim, sağlığınıza ve durumunuza bağlı olarak sizi birinci, ikinci veya üçüncü sınıf sertifika ile geçirebilir. Yalnız uçarken bu belgeyi yanınızda bulundurmanız gerekir.