yangın alarmım her on saniyede bir bip sesi

Duman ya da yangın dedektörleri olarak da bilinen yangın alarmları, binanın yolcularını yangın uyarısı yapmak için tasarlanmıştır. İyonlaşma alarmları alevleri tespit ederken, fotoelektrik alarmlar dumanı algılar. Çoğu alarm ikili sensör alarmları olarak bilinir, çünkü hem dumanı hem de alevleri tespit eder. ABD Yangın İdaresi, her uyku alanına ve binanın her katına alarm kurulumunu önermektedir. Bip sesi çıkaran bir yangın alarmı, çalışma sırasına göre kontrol edilmelidir.

Birçok yangın alarmında “Test” veya “Demo” etiketli bir düğme veya anahtar bulunur. Bu fonksiyon, alarmın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için alarmın test edilmesini sağlar. Bazen bir düğme veya anahtar yanlışlıkla tetiklenebilir ve alarm sıkça bip sesi çıkarabilir. Düğmeye basmak veya düğmeyi çevirmek bip sesini durdurabilir. Alarmda “Hush” etiketli bir düğme olabilir. Alarm, pişirme veya mum kazası ile tetiklenirse, bu düğme itilebilir. “Test” veya “Demo” düğmesi bip sesini susturmazsa bu düğmeye basın. Bip sesi devam ederse, gürültü için bir başka kaynak daha bulunur ve alarm daha fazla denetlenmelidir.

Akü ile çalışan duman veya yangın dedektörlerinde, belirgin bir sebep olmadan bip sesi, genellikle düşük veya ölü bir pilin işaretidir. Pil bölmesi kapağının vidalarını sökün veya çıkarın ve alarmdaki pilleri çıkartın. Binanın sakinlerini duman veya yangınla yaralanma veya ölümden korumak için pilleri derhal değiştirin. ABD Yangın İdaresine göre, bazı alarm üniteleri sadece pilleri değiştirmek yerine tamamen değiştirilmesi düşünülüyor. Alarm talimatlarına bakın. Maksimum verimlilik sağlamak için alarmı test edin ve yılda en az bir kez pilleri değiştirin. İtfaiyeniz bir itfaiyeci tarafından yangın alarmları ücretsiz olarak monte edilebilir.

Kablolu elektrik alarmları binanın elektrik tesisatına bağlı yangın dedektörleridir. Bu alarmın kurulumu bir elektrikçi tarafından yapılmalıdır. Bazı elektrikli alarmların yedekleme pilleri de vardır, bu nedenle elektrik kesintileri sırasında alarm çalışmaya devam eder. Elektrikli yangın alarmınız bip sesi çıkarıyorsa, önce yedek pilleri kontrol edin. Bu piller yılda bir kez değiştirilmelidir. Sonra, binanın bu bölümüne bağlı olan kesiciyi kapatın ve şalteri tekrar açın. Bip sesi devam ederse, alarm hatalı olabilir. Alarm bir ev güvenlik sistemine bağlıysa, firma bir onarım teknisyeni gönderip gönderene kadar alarmın nasıl kesileceğine ilişkin talimatlar için servis sağlayıcısına başvurun.

Bir yangın alarmı defalarca arızalı olabilir, ancak birincil nedeni yaştır. ABD Yangın İdaresi, her türlü yangın alarmı modelini sekiz yılda bir değiştirmeyi önermektedir. A.B.D. ayrıca, alarmın yaşını size hatırlatmak için alarmın satın alma tarihini alarm ünitesinde veya alarm ünitesinde kaydetmenizi önerir. Bazı alarm şirketleri bu tarihi alarm ünitesinin herhangi bir yerindeki bir etikete bastırır veya uygular.