analık hemşiresinin iş tanımı

Analık hemşiresi, İngiltere’de genellikle Amerikalıların perinatal hemşireler, neonatal hemşireler veya hemşire ebeleri olarak kullandığı terimlerdir. Bazı görevler üst üste gelebilir, ancak bunların her biri özel hemşirelik uzmanlığı gerektirir. Perinatal hemşireler öncelikli olarak emek ve doğum sırasında annelerle birlikte çalışırlarken yenidoğan hemşireleri yenidoğan bakımı yapar. Sertifikalı hemşire ebeler hamileliği yönetir, bebeği doğurur ve ilk yenidoğan bakımı sağlar. Ayrıca iyi kadın sınavları ve diğer üreme sağlığı hizmetleri de sağlayabilirler. Bu profesyonellerin hepsi hemşire sayılırken, farklı eğitim geçmişlerine, uzmanlaşmış eğitim ve sertifikasyon gereksinimlerine sahiptir.

Kayıtlı hemşireler eğitimlerine üç programdan biriyle başlamaktadırlar: önlisans, hemşirelik diploması veya lisans eğitimi. Bununla birlikte, Kadın Sağlığı, Obstetrik ve Yenidoğan Hemşireleri Derneği (AWHONN), neonatal ve perinatal hemşirelerin en az bir lisans diplomasına sahip olduklarını bildiren bir bildiri yayınladı. CNM’lerin en az bir yüksek lisans derecesi ve muhtemelen bir doktora derecesi olmalıdır. Hemşirelerin, çalıştıkları ülkede pratik yapmak için ruhsat sahibi olması gerekir. Sertifikasyon, perinatal hemşireler ve yenidoğan hemşireleri için isteğe bağlıdır, ancak CNM’ler, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosuna göre sertifikalandırılmalıdır. Farklı organizasyonlar, her üç grup için belgelendirme muayeneleri ve sertifikalar sağlar. Bazı işverenler sertifikayı tercih edebilir veya sertifikayı talep edebilir.

Perinatal hemşireler, doktor merkezlerinde, kliniklerinde, doğum merkezlerinde ve hastanelerde çalışırlar. Hastaları değerlendirir, kan ve idrar testleri uygularlar ve fetal monitörizasyonu gerçekleştirirler. Doğum öncesi aşamada, perinatal hemşire, özellikle de daha önce hiç annesi olmayan hastaları eğitmek için önemli zaman harcıyor. Doğum sonrası, perinatal hemşire anneyi yenidoğanın bakımında veya emzirirken eğitebilir. Hamile ve emekli kadınlarla ilgilenen lisanssız personeli de denetleyebilirler. Bir kadın teslim olmaya hazır olduğunda, perinatal hemşire doktor veya ebeye yardım eder ve doğumdan sonra temizler.

Yenidoğan hemşireleri, sağlıklı yenidoğanlar, bazı sağlık sorunları olan yenidoğanlar veya kritik hastalığı olan ve prematüre yenidoğanlar için bakım yapar. YYBÜ hemşireleri olarak da adlandırılır – YYBÜ yenidoğan yoğun bakım ünitesi anlamına gelir – bazıları hastaları çok hasta olduğu için kritik hemşireler olarak kabul edilir. Bu hemşirelerin hepsi yenidoğana nabzı ve solunumu beslemek, banyo yapmak veya kontrol etmek gibi temel bakımı sağlayabilir. Orta ünitedeki yenidoğan hemşireleri, daha yüksek bir bakım düzeyi sağlar ve bir beslenme tüpü yoluyla beslenmesi gereken veya intravenöz hattı olan bir bebeği yönetebilir. YYBÜ hemşireleri, vantilatör veya solunum makinesi üzerindeki bebeklere özen gösterir veya birden çok damar içi çizgiye sahip olan veya başka tür kompleks ekipmanlara ihtiyaç duyan bebekler.

CNM’ler tüm gebeliği yönetir. Ancak bir CNM sezaryen yapamaz, çoğu eyalette daha karmaşık hastalara yön verebilecek bir doktor veya hekime sahip olmalıdır. CNM’ler çoğu kez doğumhanelerde ve hastanelerde çalışırlar ve ev doğumlarını yönetebilirler. Hamilelik yönetimine ek olarak, CNM’ler kontraseptif yönetim, sağlık eğitimi, iyi kadın sınavları ve postmenopozal bakım gibi birinci basamak sağlık hizmeti sunmaktadır. İleri uygulama hemşireleri olarak, ilaç reçete edebilir veya laboratuvar ve diğer teşhis testleri düzenleyebilir. CNM’ler gençlerden geriatrik hastalara kadar bir ömrü boyunca kadınları ilgilendirir.