koltuk altından leke çıkarıcılar üzerinde çamaşırhane ipuçları

Koltuk altı lekeleri, özellikle beyaz gömleklerde, çirkin görünüyor. Ticari leke çıkarıcılar genellikle terleme işaretlerini tamamen çıkarmazlar, ancak ev ilaçları lekeleri tamamen temizlemeyi kısa bir süre yapabilir. Giysileri aklama işleminden sonra ve kurutucu lekeleri ayarlayabileceğinden ve onları çıkartmayı zorlaştırdığı için kurutucuya yerleştirmeden önce inceleyin.

Heloise’den İpuçları olan Heloise, koltuk altı lekeleri ile baş etmenin en iyi yönteminin, oluşmadan önce önlem almalarını önermektedir. Kıyafetten önce deodorantınıza veya terleyiciliğinizin tamamen kurumasına izin verin. Deodorant ve ter önleyiciler, terlemedeki kimyasallara tepki veren, sararmış lekelere neden olan bileşenlere sahiptir. Bu kimyasal reaksiyonların dağılmasına izin vererek lekelerin kıyafetinize yapışmasını önler.

Çamaşır yıkamadan önce, tam güçlü sıvı çamaşır deterjanı ter lekelerine sürülür ve normal şekilde yıkanır. Deterjanı lekeye doğrudan uygulayarak su olmadan çalışmaya başlamasını sağlar ve yıkama devresindeki ilave deterjan, lekeye saldırmak için ikinci bir doz olarak işlev görür.

Ya beyaz sirke ya da elma sirkesi daha eski ter lekelerinde iyi çalışıyor. Sirkeyi lekeye koyun ve kıyafeti her zamanki gibi yıkayın. Sadece elma sirkesi varsa, ter lekelerini gidermek için giysinize leke sürmediğinden kullanabilirsiniz.

Heloise, kıyafetlerinizi normalde soğuk suda yıkarsanız, beyaz giysinizin sıcak suda her üçte bir veya dördüncü yıkamasını yıkamanız önerir; deterjana ter ve diğer lekeleri çıkarmaya yardımcı olur.

İki aspirin ezin ve bunları 1/2 fincan ılık suya karıştırın. Giysinin lekeli bölümünü en az iki saat aspirin ve suya batırın ve normalde yaptığınız gibi yıkayın.

Tereyağ lekelerine amonyak ve suyun eşit parçalarını sıyırmak için temiz bir bez veya sünger kullanın. Amonyak seyreltildiğinde bile güçlü kokuyor olmasına rağmen, koku yorulur. Lekeli giysiyi normalde olduğu gibi yıkayın.

Limon suyunun ve suyun eşit kısımlarını koltukaltı lekelerine sürtün. Limon suyundaki asit, ter lekelerini parçalamaya yardımcı olur. Giymeyi sonradan her zamanki gibi yıkayın.

Mix 1 qt. 4 çorba kaşığı sıcak su. tuz. Leke yok olana kadar tuzlu suyunu lekelenmiş giysilerin üzerine koymak için bir bez veya sünger kullanın. Gerektiği gibi tekrarlayın ve kıyafeti her zamanki gibi yıkayın.

4 yemek kaşığı ekleyin. soda 1/4 su bardağı ılık suya pişirilir. Karışım bir macun oluşturmalıdır. Yapışmayı koltukaltındaki lekeye sürtün ve kurumasını bekleyin. Yapıştırmayı lekenin üzerinde en az iki saat bırakın ve kıyafeti her zamanki gibi yıkayın.