doğal etkili dekonjestanlar

Sık sık tıkanıklık burun olarak adlandırılan tıkanıklık — soğuk algınlığı, grip ve üst solunum yolu enfeksiyonunun ortak belirtisidir. Dekonjestanlar, burun kanallarını açarak veya mukus salgılarını incelterek nefes alıp vermeyi kolaylaştıran maddelerdir. Seçilecekleri birçok doğal dekonjestan vardır, bunların bazıları popüler dekonjestan ilaçlar kadar etkilidir.

Sıcak biber mevcut en etkili doğal dekompresentlerden biridir. Çoğu ilaçtan farklı olarak, nefes almayı kolaylaştırmak için tıkalı burun kanallarını açarak derhal çalışırlar.

Taze ham soğanlar sebze ailesinden bir başka büyük tadım çıkarıcıdır. Quercetin adı verilen, bağışıklık uyarıcı, antioksidan ve dekonjestan gibi davranan bir bileşik içerirler.

Buhar inhalasyonu, çeşitli solunum yolu rahatsızlıklarının belirtileri için bir çare olarak yüzyıllarca kullanılan hidroterapi biçimidir. İnflamatize burun kanallarını küçültmek, böylece mukus ve balgam drenajında ​​yardımcı olur. Isı ayrıca ağrı giderici özelliklere sahiptir, buharı grip ve diğer solunum yolu rahatsızlıklarıyla ilişkili baş ve kas ağrıları için mükemmel bir çare haline getirir.

Bağışıklık kazandıran özelliklerinden dolayı, C vitamini tıkanıklığı ve diğer soğuk ve grip belirtileri için mükemmel bir çözümdür. Mukusu inceltir ve doğal ve etkili bir dekonjestan etki için bağışıklığı artırır.

Ökaliptus, çoğu buharlı ovuşturucu ve tezgah üstü nazal inhalerlerin içindeki nane kokulu bileşendir. Ökaliptüs yağı, ağrı kesici ve dekonjestan özelliklerinin çoğundan sorumlu aktif madde ökaliptol içerir.