düşük beyaz küre sayısı ve lenfoma semptomları

Non-Hodgkin lenfoma olarak da adlandırılan lenfoma, vücudunuzun lenfatik sisteminden kaynaklanan bir kanserdir. Lenfositler anormal hale gelen ve vücudunuzun tamamında bulunan lenf dokularında tümörler gelişmeye başlayan beyaz kan hücreleridir. Hodgkin lenfoma nadir bir lenfoma türüdür ve çoğu insana non-Hodgkin tanısı konur. Sigara Hodgkin kadınları erkeklerden daha fazla etkiler.

Lenfositler normalde ölür ve vücudun yenileriyle değiştirilir, ancak lenfomada vücudunuz hızla bölünen ve çarpan anormal lenfositleri üretir. Çoğu lenfoma, B hücreleri adı verilen, plazma hücreleri üreterek enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerinden başlar. Bu hücreler normal hücreleri sarar ve lenf düğümlerinin şişmesine neden olur.

Belirtiler, vücudun hangi bölgeye bulaştığına bağlı olacaktır. Genellikle belirtiler arasında ateş, şiddetli kaşıntı, gece terlemesi, kilo kaybı ve boyunda, koltuk altlarında veya kasıkta şişmiş lenf nodları yer alır. Diğer semptomlar bulantı, kusma, karın ağrısı ve kabızlık olabilir. Kanser göğüste lenf bezlerinde ise, nefes darlığı belirti olabilir. Beyinde bulunan lenfoma baş ağrısı, nöbet, kişilik değişikliği ve konsantrasyon kaybına neden olabilir.

Doktorunuz şişmiş lenf bezlerinin muayenehanesiyle başlayacaktır. Kan testleri bir enfeksiyonun şişmeye neden olup olmadığını belirler. BT taraması boynunuzdaki, göğüs bölgenizdeki, pelvisdeki ve karnınızdaki tümörleri saptayabilir. Bir lenfoma biyopsisi, hangi lenfoma tipine sahip olduğunuzu ve hangi derecede olduğunu söyler. Düşük dereceli, yavaş yavaş büyümek, orta derecede orta derecede hız ve yüksek dereceli hızlı ilerleme demektir. Derece oranı doktorunuzun sizin için en iyi tedaviyi belirlemesine yardımcı olacaktır.

Tedavi, sahip olduğunuz lenfoma cinsi ve türüne göre belirlenir. Bu kanser için standart tedavi kemoterapiyi içerecektir. Orta veya yüksek dereceli lenfoma için kemoterapi ilaçları kombinasyonu ve düşük dereceli tekli ilaçlar verilecektir. Kemoterapi lenfoma hastalarında kemik iliğini zayıflatabilir, bu nedenle sağlıklı kök hücreleri kemik iliğinden veya kanından alınabilir. Kemoterapi bittikten sonra kemoterapinin kemik iliği üzerindeki yan etkilerini ortadan kaldırmak için kök hücreler vücuda enjekte edilir. Radyoterapi kanserin erken ve orta aşamaları için kullanılabilir. Rituxan, kanser hücrelerini yok etmek için bağışıklık sistemine yardımcı olan bir ilaçtır. Zevalin ve Bexxar gibi radyoimmünoterapi ilaçları, radyasyonu yönlendirerek hücreleri öldürmek için kanser hücrelerine bağlanır. Bu ilaçların hemorajikasyon ve hayatı tehdit eden enfeksiyonlar gibi ciddi yan etkileri vardır.

Kanseriniz ve tedavinizle ilgili her şeyi öğrenin. Ne kadar çok bilgiye sahipseniz, kendinize verebileceğiniz daha iyi bakıma sahipsiniz. Kanseri ile ilgili sorularınız için 1-800-422-6237 numaralı Ulusal Kanser Enstitüsünü arayın. Ayrıca, cevapları American Society of Society.org’da bulabilirsiniz.