düşük testosteron semptomları

Testosteron, cinsel organların doğru büyümesinden sorumlu olan doğal olarak oluşan bir steroid hormondur. Eksikliği birçok fizyolojik ve psikolojik belirtiyle işaretlenmiştir. Bazı hastalıklar ve yaralanmalar düşük testosteron ile sonuçlanabilir. Doktorlar, düşük testosteron seviyelerini gidermek için hormon replasman tedavisi reçete edebilir.

Memelilerde, testosteron, erkek testislerinde, kadın yumurtalıklarda ve her iki cinsiyetteki adrenal bezlerde az miktarda üretilir. Testosteron, kas dokusunda androjen reseptörlerine bağlanarak anabolik (veya doku oluşturma) etkilerini ortaya koyar ve burada hücrelerin protein sentezini arttırmasına neden olur. Aynı zamanda kemik yoğunluğunu arttırır ve alyuvarların üretimini arttırır. Ergenliğe giren erkeklerde testosteron, sesi derinleştirecek ve vücudu ve saçları büyütmek için yüzünü androjenik (masculinizan) etkiler sergiliyor.

Düşük testosteron konjenital koşullara (Klinefelter sendromu veya Kallmann sendromu), testislere, hipotalamusa veya hipofiz bezi yaralanmalarına veya böbrek yetmezliğine ve her iki diyabet tipi, karaciğerin sirozu, hipertansiyon (yüksek tansiyon) gibi hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilir ), AIDS, sarkoidoz, sifiliz, menenjit ve kabakulak.

Düşük testosterondan muzdarip olan erkekler, düşük libido, cilt inceltmesi, erektil disfonksiyon veya iktidarsızlık, osteoporoz, alyuvar sayısının düşürülmesinden kaynaklanan hafif kansızlık, kronik yorgunluk ve iskelet kası kütlesinde bir azalmanın eş zamanlı olarak vücut yağında artış ile birlikte bulunduğu fizyolojik semptomlarla karşılaşabilir . Düşük testosteron kan serumunda bulunan kolesterol seviyelerini de değiştirebilir ve bir insanın yüksek tansiyon, arteryoskleroz ve koroner hastalık riskini artıran kötü kolesterol düzeylerini yükseltebilir. Düşük testosteron, depresyon, konsantrasyon ve hatırlama güçlüğü gibi zihinsel etkilere yol açabilir ve zihinsel sağlıkta kötü bir esenlik duygusu eşliğinde genel bir düşüşe neden olabilir.

Düşük testosteron semptomlarını gösteren erkekler bir doktora görünmelidir. Tulane Üniversitesi Tıp Merkezi’nden Dr. Wayne G. Hellstrom’a göre, doktorlar düşük bir testosteronu, tıbbî bir muayene yaparak, tıbbi ve ilaç geçmişi ile tam test ederek ve kan serumunda testosteron seviyelerini test ederek teşhis koyuyor. Bir doktor, ereksiyonların idame ettirilme yeteneği, ereksiyon sıklığı (gece gündüzlü ereksiyonlar dahil) ve cinsel aktivite sıklığı veya cinsel ilişki isteği hakkında soru sorabilir. Doktorlar ayrıca kemik yoğunluğunu test edebilir ve bir hastada vücut kompozisyonundaki değişiklikleri kontrol edebilir.

Testosteron replasman tedavisi, hastaların semptomları azaltmaya yardımcı olması için eksojen (harici olarak üretilen) testosteronu almayı gerektirir. Terapi başladıktan sonra semptomlar genellikle kısa bir süre azalır. Tedavi intramüsküler enjeksiyonlar, transdermal yamalar, cilde uygulanan kremler veya spreyler, diş etlerine uygulanan bukkal şeritler (Striant) ve haplar dahil olmak üzere çeşitli yöntemlerle uygulanabilir. Dozajlar testosteron türüne ve tedavi şekline bağlıdır, çünkü bazı versiyonlar vücutta daha uzun süre dayanır ve daha az sıklıkta uygulanmasını gerektirir. Tedaviye genellikle bir hastanın yaşamı boyunca ihtiyaç duyulmaktadır.

Testosteron tedavisi bir takım yan etkilere neden olabilir. Kullanıcılar akne, yağlı cilt, sesin derinleşmesi, yüz ve / veya vücut tüylerinin aşırı büyümesi ve sıvı retansiyonu dahil olmak üzere erkekleştirici etkilere maruz kalabilir. Ayrıca aşırı testosteron, kan serum kolesterol düzeyleri, erektil disfonksiyon, testiküler atrofi, büyümüş prostat ve jinekomasti (erkek göğüs dokusunun gelişimi) değişikliklerine neden olabilir. Hap formundaki testosteron, erkekler için kullanılmamalı, yüksek dozlarda bu tedavi metodu karaciğer üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.