dut ağacı mantar tedavileri

Dut ağaçları, ciddi mantarlarda bir ağacın ölümüyle sonuçlanabilecek çeşitli mantar türlerinin istila edilmesine duyarlıdır. Bununla birlikte, genellikle yetiştiriciler fungisitler veya diğer tedaviler aracılığıyla bir mantar izlerini ortadan kaldırabilmektedir.

Küf esaslı mantarlar sıklıkla dut ağaçlarını etkiler. En yaygın dut hastalığı, tozumsu küf, Phyllactinia corylea mantarları ve Uncinula geniculata’ya neden olur. Toz küf, ağacın alt yaprakları üzerinde beyaz bir toz benzeri madde olarak kendini gösterir ve ağaçları bir fungisid ile püskürterek tedavi edilebilir. Toz küf koyu, gölgeli ortamlarda gelişir, bu nedenle güneş ışığı alan alanlarda iyi aralıklarla aralıklarla ağaç dikerek şekillendirmeyi vazgeçin. Mantar Mycosphaerella mori’nin neden olduğu yanlış küf, dut ağaçlarının yaprakları üzerinde bir köpekbalığı benzeri kaplama olarak ortaya çıkar. Bu hastalığın ortadan kaldırılması için, mantarın ilk ortaya çıkışında ağaçları mantar ilacı ile püskürtün. Yeniden enfeksiyonu önlemek için düşen yaprakları uzaklaştırın.

Yaprakları koyu lekelerle sarıya dönüşen dut yaprak lekesi mantar Cercospora moricola kaynaklı. Meyveli dut ağaçları özellikle bu hastalığa yakalanabilir. Ağaçlar genellikle mantar ilacı ile püskürtülebilir, ancak ağaçlar genellikle tedavi edilmeksizin dayanabilmektedir. Yeniden enfekasyonu önlemek için, düşen yaprakları toplayın ve çıkarın. Mantar Ciboria carunculoides’in bir enfeksiyonundan kaynaklanan patlamış mısır hastalığı, patlamış mürvelilerin patlamış mısır benzeri görünümünden alır. Patlamış mısır hastalığı meyveleri için yetiştirilen dut ağaçlarının hasat görmesini engellese de, süs ağaçları üzerinde zararsızdır. Bu hastalıkla enfekte olmuş ağaçları tedavi etmek için, düşen meyve de dahil olmak üzere tüm enfekte meyveleri toplayın ve atın. Pas bir kaplama ile kaplanmış gibi görünen yapraklar mantar Aecidium mori ve Cerotelyum fici kaynaklı olarak adlandırılmış yaprak pas hastalıklarının belirtileridir. Bu hastalık, ağaçların erken yaprakları dökmesine neden olur, ancak başka türlü ağaca zarar vermez. İstenirse, ağaca fungisid ile püskürtün, ancak hastalık da kendi kendine temizlenebilir.