evlerde fare sorunları

Fareler içeriye doğru yol aldığında, varlığı kaçınılmaz gibi görünen boynunda bir ağrı olur. Birleşik Devletler’de, evdeki farelerle ilgili birçok sorun, geyik fareleri, ev fareleri veya beyaz ayarlı fareler içerir. Fareler hızla çoğalır, bu nedenle bir fare sorununun kontrol edilmeden bırakılması popülasyonda bir patlamaya neden olabilir ve daha fazla hasara neden olabilir. Fareler, mevcutken bazılarının istenmeyen sonuçlara sahip olan bir ev etrafında gösterge işaretleri bırakın. Fareler çıkarıldıktan sonra, geri dönmemelerini sağlamak için adımlar atılmalıdır.

Çoğu ev sahibi, fare pisliğini etrafında bulduklarında evlerinin fareler olduğunu fark eder. Aile Eğitimi web sitesinde, farelerin bazen oluşturduğu “idrarla çalışan sütunlar” adlı bir not bulunur. Bu sütunlar, kir, yağ ve idrardan oluşur ve genellikle idrar yollarına giderler. Teller, kitaplar, tahıl kutuları veya diğer yüzeylerin kenarları kınlıyorsa, fareler mevcut olabilir. Bazı ev sahipleri, farelerin evde yaptığı yuvaları bulurlar. Fareler, öğütülmüş kağıt, izolasyon veya diğer lifli malzemeler gibi çeşitli malzemelerden yuvalar yapar. Ev farelerinde, fark edebileceğiniz güçlü bir misk kokusu olabilir. Fareler, gündüzleri yüzlerini göstermemek eğilimindedir; bu nedenle geceleri duvarlarda dolaşma veya gıcırdama sesleri, farelerin içinde yaşadığını gösterebilir.

Kablolama yoluyla çiğneme yapan fare, elektrikli yangın tehlikeleri yaratır. Eşyalarınız yüzeysel ve yapısal hasar rahatsız edici olsa da, evinizdeki fareler sağlık açısından daha ciddi bir problem haline gelir. Gıdaları dolaşan fareler, yediğiniz yiyecekleri kirleten ve besin zehirlenmesiyle sizi hasta hale getiren idrar ve dışkı izlerini bırakır. Fareler, tenya ve ringworm gibi kendilerine bağlı olan parazitlerle birlikte ailenizi ve ailenizi tehlikeye atabilecek hastalıkları taşırlar. Geyik fare veya beyaz ayaklı fare gibi belirli türdeki fareler, hantavirüs pulmoner sendromuna neden olabilecek hantavirüs taşırlar. Lyme hastalığı da farelerde seyahat eden pirelerle yayılabilir.

Fareler genellikle duvarlarda ve evlerin çatı katlarında yaşarlar ve bunları kaldırmak fare davranışını anlamayı içerir. Fareler genelde alanların kenarlarına, duvarların yakınına yapışır; bu yüzden birçok ev sahibi orada tuzakları yatırmayı tercih eder. Fareler kapanmış bir tuzak veya yapışkan bir tutkal tuzağı kullanarak tuzağa düşürülebilir. Bir yakalama tuzağı kullanılıyorsa, fıstığı tereyağı veya pastırma gibi şeylerle tuzağı tuzağa düşürmek için tuzağı yemelisin. Rodentisitler şüpheli bir fare yuvasının alanlarına da yerleştirilebilir. Bazen ev sahibi fareleri öldürmeyi tercih eder; canlı bir tuzakla fare yakalanabilir ve zarar görmeden serbest bırakılabilir. Evcil hayvanlar veya küçük çocuklar yanlışlıkla etkilenebilir, çünkü tuzaklar ve rodentisitler yerleştirilmesi ile özen gösterilmelidir. Bazen bir fare enfestasyonu bir ev sahibinin üstesinden gelmek için çok fazla olabilir ve profesyonel soyguncular çağırılmalıdır.

Fareler bir eve girmek için verilen herhangi bir fırsattan yararlanır. Bir fare kaymayacak herhangi bir çatlak, delik veya boşluk olup olmadığına bakın. Fareler genellikle en ufak açıklıklardan geçebilir, bu nedenle ¼ inçten daha büyük herhangi bir şeyi kapatın. Illinois Halk Sağlığı Bölümü, çelik yünü ve kıvırma bileşiminin kullanılmasını önermektedir. Farelerinizin besin kaynağını koklamamasını sağlamak için yiyeceklerinizi hava geçirmez cam veya metal kaplarda saklayın. Lekesiz bir ev tutmak, farelerin istila edilmesini tamamen engellemeyebilir, ancak temizlik onların etrafında yapışması ihtimalini azaltır.