kozmetik cerrahinin uzun vadeli etkileri

Anestezi, enfeksiyon ve doktor hatası gibi sorunlar da dahil olmak üzere ameliyatla ilgili normal risklerin yanı sıra, kozmetik cerrahi ile ilişkili bazı fiziksel ve psikolojik uzun vadeli etkiler de vardır. Bir kozmetik işlemin etkinliğini korumak için en büyük tehditlerden biri zaman. Yüz asansörleri, göz asansörleri ve liposuction gibi cildi içeren çoğu kozmetik işlemler yaklaşık 10 yıl sonra değerlerini kaybetmeye başlar. İlave ameliyatlar, çoğunlukla hasta yaşlandıkça kozmetik bir prosedürü sürdürmek için gereklidir.

Zaman ve yaşlanma bir yüz asansörünü veya karın tuck’ını etkilerken, diğer yaşam tarzı faktörleri daha derhal negatif sonuçlara neden olabilir. Sigara, bir kozmetik işlemin pek çok faydasını telafi edecektir. Doğrudan Nikotine maruz kalma, diş eti hastalığının ve dişeti çekilmesinin olasılığını arttırarak periodontal kozmetik cerrahinin getirdiği yararı olumsuz yönde etkileyebilir. Sigara içimi genel olarak vücudun iyileşme sürecini etkiler ve kusurlu kozmetik cerrahi hastalarında tam sinir restorasyonuna bazen asla ulaşılamaz. Zayıf beslenme ve uyku eksikliği, kozmetik cerrahinin uzun vadeli etkisini şekillendirecektir.

Hastalar, gerçekçi beklentileri olan bir kozmetik prosedüre girdiklerinde, Amerikan Psikolojik Birliği’ndeki araştırmacılar, genelde olumlu psikolojik etkilere sahiptirler. Ameliyatın aşk hayatında çarpıcı sonuçlar doğurmasını veya anlık bir benlik saygısını beklemesini bekleyen hastalar, depresyon veya anksiyete dönemlerine maruz kalabilirler. Nevroz öyküsü olanlar, kozmetik prosedürü takiben olumsuz psikolojik reaksiyonlara daha yatkındır. Memnuniyetsiz olan hastalar daha fazla ameliyat için geri dönebilir veya kendini tahrip edebilir. Kozmetik cerrahinin ruh üzerindeki uzun vadeli etkileri üzerine çok az araştırma yapılırken, ameliyat öncesi hastalara nasıl danışmanlık yapacağı konusunda kozmetik cerrahi sağlayıcıları için eğitimler içeren çalışmalar yapılmaktadır.

Çoğu kozmetik cerrah, invaziv prosedürlerden kalan yara izlerini gizlemek ve en aza indirmek için büyük sıkıntılar çekmektedir. Kozmetik cerrahiyi izleyen ilk şişme ve koyu renkli izler genellikle ilk birkaç ay içinde kaybolur. Büyük bir yara izi oluşumundan kaçınmak için kesi bakımında doktor tavsiyelerini takip edin. İnsizyonun düzgün şekilde iyileşmesine izin vermek için ilk birkaç ay boyunca ağır kaldırma veya diğer yorucu aktivitelerden kaçının ve saç çizgisi veya mayo hattında neredeyse kaybolun.

Patlama kan damarları plastik cerrahiden kalıcı hale gelebilen nadir ancak olası yan etkilerdir. Genellikle ameliyat yeri çevresinde, burnunda veya insizyonun çevresinde görülürler. Küçük olmasına rağmen, küçük kırmızı noktalar genellikle kalıcıdır.

Devam eden araştırmalar göğüs implantlarının uzun vadeli etkilerini ve bunlar tarafından gerçekleştirilen çeşitli yöntemleri bulmak için çaba sarf etmektedir. Yıllar süren test ve araştırmadan sonra, Federal İlaç İdaresi (FDA) nihayet 2006 yılında silikon jel implantlarının kullanımını onayladı. Uzun vadeli etkiler araştırılmaya devam ediyor. Yanlış implantasyonun ya da devam eden kullanımın sık görülen yan etkileri, göğüslerinin prosedürün ardından nasıl göründüğü ile ilgili sürekli ağrı ve hassasiyet, sızıntı ve hasta memnuniyetsizliği içerir. Cerrahi öncesi risklerden tam olarak haberdar olmak için göğüs implantlarının uzun vadeli etkileri üzerine FDA ipuçlarını okuyun.