küf ve viral akciğer enfeksiyonları

Mayo Clinic’e göre kalıp her yerde bulunur ve tarih kayıtları kadar geride kalmış. Akciğer enfeksiyonları, küf maruziyetine bağlı olabilir, ancak Cape Town Üniversitesi’ne göre, üst solunum yollarında (URT) viral enfeksiyonun bir sonucudur. Bir kalıp akciğer enfeksiyonu seyrek olmakla birlikte, kalıba karşı bir alerji, kronik akciğer enfeksiyonlarına neden olabilir.

Bir kalıp akciğer enfeksiyonu, bir kişi akciğerlere daha fazla miktarda küf içerdikten sonra oluşur. Bu tipik olarak, kalıp görünür ve belirgin olan ikamet yerlerinde bulunur. Kuzey Carolina eyaletine göre, küf sporları ciğerlere yapışarak, anormal bir içeri girerek bakteri akciğer enfeksiyonuna neden oluyor.

Bir küf enfeksiyonunun nedeni kalıba aşırı maruz kalma, Cape Town Üniversitesi’ne göre viral bir akciğer enfeksiyonu farklı sağlık koşullarının bir sonucu olabilir. Viral bir akciğer enfeksiyonu, soğuk, bademcik iltihabı, viral sinüs enfeksiyonu veya gribin sonucu olabilir. Bu rahatsızlıklar vücudun farklı bir bölgesinde başlar ve akciğerlere göç eder.

Merck Manuel’e göre, akciğer enfeksiyonunun (kalıp veya viral) yaygın semptomları öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum, göğüs sıkışması ve göğüste aşırı mukus oluşumudur. Akciğerleri silmek için bir kişi ıslak öksürük yaşayabilir. Enfeksiyon tedavi edilmezse, bir kişi ateşe neden olabilir.

Viral bir akciğer enfeksiyonu için herhangi bir tedavi yoktur. Bir kişi, vücudun virüsü etkili bir şekilde öldürene kadar semptomları tedavi etmek için tezgah üstü (OTC) ilaçları kullanabilir. Viral bir akciğer enfeksiyonu için yaygın (OTC) ilaçlar balgam söktürücü, ağrı kesici ve dekonjestanlardır (eğer akciğer enfeksiyonu sinüsleri etkiliyorsa). Bir kalıp enfeksiyonu aynı şekilde, tüm kalıpları evden etkili bir şekilde çıkarmak dışında ele alınmaktadır.

Akciğer enfeksiyonunun sık görülen semptomları alerjik reaksiyonlara benzerdir. Bir kimse kalıp, polen, toz akarları veya hayvan tüylerine şiddetli bir alerjiniz olabilir. Bu semptomları yaşayan bir bireye kendisi ile tedavi etmemeli, doğru tanı için bir tıbbi mesleki uzmanla görüşmelidir.