mandevilla zararlıları

Mandevilla, yaklaşık 100 tür tropik süs saksıları içeren bir cins. Bu bitkiler gösterişli, güzel kokulu çiçekler, hızlı ve tırmanan büyüme ve toprakta, kaplarda veya sepetlerde asılı kalmalarını sağlayan çok yönlülüğü hak ederler. Mandevillaların nispeten az zararlı sorunu olmasına rağmen, hâlâ bir avuç zararlıya, özellikle de mealybuglara ve bazı çeşitlerde örümcek akarlarına karşı hassastırlar.

Kuru tulumlar, bir mum, beyaz salgı ile kaplı olan, 1/4 inçten daha kısa yumuşak gövdeli böceklerdir. Bu zararlılar gövde ve yaprak aksiller üzerine beslemek için delici ağızlık kullanıyor. Çoğu kara delikli yumurta genellikle yetişkinlere dönüşmeden önce “tarayıcılara” giren yumurta bırakır. Mealybugs, yapraklar sararır ve düşer ve yeni büyümeyi bozabilir. Mezar böceklerini beslemek de, sadık, tatlı bir madde olan ballı çiçeği bertaraf ederek çirkin bir isli kalıp çekmesini sağlar. Mealybugs kontrolü zorlaştırabilir, ancak tarama aşamasında böcek öldürücülere karşı hassastırlar. Ladybird böcekleri mealybug’lerin doğal avcılarıdır, bu yüzden geniş spektrumlu böcek ilacı kullanımını azaltarak nüfuslarını koruyun.

Mandevilla bazı ölçek türlerinden etkilenebilir. Bunlar, bitki sıvılarını beslemek için saman gibi moutpart’ları kullandıkları kök veya yapraklar üzerinde çarpmalar olarak görülen alışılmadık görünümlü, genellikle hareketsiz ve kanatsız böceklerdir. Aynı zamanda, bal arındıran bu zararlılar, çok sayıda yaprakların solmasına, sarıya dönüşmesine ve düşmesine neden olabilir. Ağır bir ölçekli istila da bitki sağlığını etkileyecektir. Teraziler genellikle doğal yırtıcılar tarafından kontrol edilir, ancak karanjman, ardı ardına beslenir, ölçek popülasyonunu koruyabilir ve kontrolü gerektirebilir. Teraziler aktif tarama aşamasındayken uygulanan bahçıvan yağı uygulamaları bir dereceye kadar kontrol sağlamalıdır. Ayrıca, ağır bulaşmış yaprakları veya bitki kısımlarını çıkarın.

Dev beyaz sinek gibi beyaz sinekler (Aleurodicus dugesii) mandeville’deki sıvıları beslerler. Büyük bir beyaz sinek nüfusu yaprak kaybına neden olur, bitki sağlığını düşürür ve açık balı dışarı atar. Beyaz sinekleri, ağır musallat olan yaprakları yok ederek yok edin veya enfeste yapraklar üzerine kuvvetli bir su püskürterek kontrol edin. Yeşil av zarı, bayan böcekleri ve parazit yırtıcı gibi doğal yırtıcılar çoğunlukla bol miktarda kontrol sağlar.

Mandevilla’nın beyaz, kokulu çeşitleri ve M. x amabilis “Alice Dupont” M. laxa özellikle örümcek akarı istilasına duyarlıdır. Kırmızı örümcek akarı genellikle mandevilla’daki en yaygın akar zararlısıdır. Akarlar yapraklara yedirirler, önce yapraklara damgalanmış bir görünüm verir daha sonra daha şiddetli bir renk değişikliği ve erken damla akar. Sıcak ve kuru koşulları tercih eden bu sekiz bacaklı zararlı, genellikle doğal predatörler tarafından kontrol edilir, bu nedenle geniş spektrumlu böcek öldürücülerin kullanımını sınırlayın. Zararlıları büyük oranda tahrip ederek, zararlıları çalarak ve güçlü bir su patlaması yaparak ve gerekirse bahçe yağları, böcek öldürücü sabunlar veya bazı öldürücü öldürücülerle sepetleyerek bu zararlıyı kontrol edin.

Mandevillalar, küçük, yumuşak gövdeli yaprakları olan yaprak bitleri tarafından ezilebilir. Bu zararlılar, bitki özsuyu beslemek için yaprak sapmalarına neden olan emici ağız kısımlarını kullanır ve siyah kurak küfe ev sahipliği yapacak olan arı kusmasını atar. Yüksek üretkenlik oranları nedeniyle genellikle kontrol edilmesi zor olan yaprak bitleri, zaman zaman yapılan güçlü su püskürmeleriyle bitkilerden atılmak üzere ele alınabilir. Bu zararlıların, aynı zamanda, geniş spektrumlu pestisitlerin sağlığını etkilememesi durumunda, yeşil lacewings, bayan böcekleri ve parazitik arılar gibi birkaç doğal düşmanı vardır.