metoprololün ereksiyon üzerine etkisi

Metoprolol bir beta blokerdir. Bunlar kalp krizlerini tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Ayrıca angina ve yüksek tansiyon için reçete edilirler. Beta blokerler, sempatik sinir sisteminin etkisini bloke etmek ve kalp atış hızını yavaşlatmak için kullanılır. Birçok ilaç gibi, metoprolol faydalıdır ve bazı durumlarda hayat kurtarıcıdır, yan etkileri vardır.

Metoprolol (toprol), klinik araştırmalarda kamu kullanımına ilişkin onay almak için araştırıldığında, cinsel yan etkilerin bir problemi bulunmamıştır. Bununla birlikte, onaylandıktan sonra, cinsel yan etkilerin raporları var. Bunlar öncelikle iktidarsızlık ya da cinsel dürtü azalması şeklinde.

İktidarsızlık, ereksiyonu başaramama ya da sürdürmeme becerisidir. Erektil disfonksiyon (ED) bu durum için başka bir terimdir. ED metoprololün sık görülen bir sonucu değildir. Mayo Clinic, intravenöz metoprolol için bu yan etki nadir olduğunu bildirdi. Oral Toprol için bu yan etki az görülür.

Her ne kadar cinsel yan etkiler metoprolol kullanımı ile yaygın olmamasına rağmen, bir birey endişe uyandırırsa ve bu sorunun olasılığının farkına varırsa bunun oluşma şansında bir artış vardır. ED’nin, bu davadaki fiili fiziksel konulardan ziyade beklentisel anksiyete ile daha fazla ilişkili olması mümkündür.

Toprol’da ED ile mücadele ediyorsanız, sebep olabilir. Bununla birlikte, suçlu olabilecek başka ilaçlar da vardır. Propranolol ve klonidin gibi kalp ve kan basıncı ilaçları iktidarsızlığa katkıda bulunabilir. Bu olası yan etkiye sahip diğer ilaç sınıflarına antidepresanlar, antihistaminler ve NSAID’ler (non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar) dahildir.

Toprol güçlü bir ilaçtır ve yan etkileri vardır. Daha yaygın olanlardan bazıları baş dönmesi, terleme, bulanık görme, karışıklık veya yavaş kalp atışıdır. ED veya bu diğer etkiler gibi herhangi bir değişikliğiniz varsa doktorunuza danışın.