omurga ve beyin kanseri için ortalama ömür

Bazı bireyler, belirli kanser türlerine ilişkin kesin hayatta kalma oranlarını bilmeyi tercih ederken, bazıları hayatta kalma oranı istatistiklerini bir meydan okuma olarak görüyor ve olasılıkları herhangi bir maliyetle geçeceği kararlılığını taşıyor. Beyin ve omurga kanserlerine yakalanan bireyler genelde uzun ihtimallere karşı karşıya kalırlar ve nihai zafer çok daha doyurucu olurlar.

Medline Plus’a göre iki genel beyin kanseri türü vardır: primer ve metastatik. Primer beyin kanseri beyinde başlayan kanserdir, metastatik beyin kanseri ise başka yerlerden kaynaklanan ve beyne yayılmış kanserdir. Beyin kanserinin belirtileri arasında sabah baş ağrısı, duyusal bozukluklar (konuşma, konuşma veya görme değişiklikleri) ve bellek veya koordinasyon bozuklukları bulunur.

EMedTV.com tarafından sağlanan istatistiklere göre, ortalama beyin kanserinin hayatta kalma oranı yüzde 34 ila 35, beyaz erkekler için biraz düşük (yüzde 32,1) ve siyah erkekler için (yüzde 37,7) biraz daha yüksek. Bu rakamlar, kanserin ilk teşhisinden sonra toplam beş yıl hayatta kalacak hastaların genel yüzdesi olan beş yıllık sağkalım oranlarını temsil etmektedir.

Mayo Kliniğine göre, spinal kanser, omurga içinde gelişmeye başlayan malign bir büyümedir (tümör). Tümör kanserli olmamasına rağmen sinirlere çarpmasıyla hasara neden olabilir, muhtemelen felce neden olabilir. Belirtiler, lokalize sırt ağrısı, bacaklarda genel zayıflık, kısmi felç veya kas yetmezliği veya tümör büyüdükçe spinal deformitenin gelişimini içerir.

Spinal kanserler için sağkalım oranı, bir hastanın etkilendiği spesifik tümör türüne bağlıdır. EMedicine.com’a göre plazmid hücrelerinin beş yıllık sağkalım oranı yüzde 60, Ewing sarkomlu (kırmızı kemik iliği kaynaklı tümörler) yalnızca yüzde 25’lik bir hayatta kalma oranı vardır.

Hayatta kalma oranları yalnızca geniş bir birey örnekleminden alınan ortalamalardır. Bununla birlikte, bireysel davanız, saldırganlığa ve kanser evresine bağlı olarak daha iyi ya da daha kötü bir hayatta kalma oranı sağlayabilir. Olumlu bir bakış açısı tutmak, kansere karşı mücadelenizde uzun vadede size fayda sağlayacağı için, istatistiklerle zihinsel engellenmeyin.