yaşlılar için sağlık sigortası alternatifleri

Yaşlı Amerikalıların sağlık sigortası için çeşitli alternatifleri var ancak planlar kapsam ve maliyet açısından farklılık arz ediyor. Çoğu Amerikalı’nın 65 yaşında hak ettiği Medicare, A, B, C, D gibi Bölüm A olarak adlandırılan farklı kapsama alanlarına sahiptir. Ek sigorta kapsamına A’dan A’ya Planlar A denir. Buna ek olarak, yaşlıların başka seçenekleri vardır özel sigortacılar aracılığıyla sunulan Medicare Avantaj Planları gibi.

Medicare, 65 yaş ve üstü Amerikalılar için tıbbi koruma sağlayan federal bir programdır. Aynı zamanda, 65 yaşından küçük engelli kimselere de hizmet sunmaktadır. Bölüm A, çoğu emekli Amerikalı için ücretsizdir. “Ücretsiz” çünkü alıcılar ya da eşlerinin bordro vergileri boyunca çalışıyorlar (en az 10 yıl çalıştıklarında). Bölüm A, hastanede yatan hastane bakımı, yatılı hastaneler, evde bakım hizmetleri ve birkaç kişi için ücret ödemeye yardım ediyor nitelikli bir hemşirelik tesisinde kısa süreli bakım günleri. Medicare ayrıca sağlık bakımı için size ödeme yapmanıza yardımcı olur, ancak diğer sigorta planlarında olduğu gibi cepten masrafa sahip olursunuz. Bölüm A, “orijinal Medicare” nin bir parçasıdır ve hizmet için bir ücret planıdır. İstediğiniz hastaneyi ve doktoru seçebilirsiniz. Kısım A, yüksek kesinti yapabilir. Medicare’e yedi aylık bir süre boyunca kayıt yaptırabilirsiniz: 65 yaşını doldurmadan üç ay önce, doğum günü ayında ve 65 yaşını doldurdıktan üç ay sonra.

B Bölümü orijinal Medicare’in bir parçasıdır ve 65 yaşına geldiğinizde otomatik olarak hak kazanırsınız. Doktorunuzun ziyaretleri, ayakta hastanede bakım, tıbbi cihazlar, rehabilitasyon terapisi hizmetleri, laboratuvar testleri, röntgen filmleri, zihinsel sağlık hizmetleri, ambulans için ödeme yapmanıza yardımcı olur. hizmet ve bazı önleyici bakım ve ev sağlık hizmetleri. Bu kapsama maliyeti, çoğu insan için ayda yaklaşık 110.50 dolar. Kapsam isteğe bağlıdır. Hemen 65 yaşındayken hak kazanırsınız, ancak Part B’ye kaydolmayı beklerseniz, kayıt yaptığınızda muhtemelen aylık primlerde daha fazla ödeme yaparsınız.

Medicare Part D, reçeteli ilaçlar için ödeme yapmanıza yardımcı olur. 65 yaş ve üzeri Amerikalılar ya da engelli insanlar her yıl 15 Kasım ile 31 Aralık arasında plana kayıt yapabilirler. Z planında halihazırda bir Bölüm D planına kayıtlı iseniz planları değiştirebilirsiniz. Yeni kapsam, kayıt yaptırdıktan sonra 1 Ocak’ta başlayacak. Medicare’e kaydolan herkes, geliri ne olursa olsun, Kısım D uyuşturucu planına katılabilir. Bu teminat, özel sigortacılar aracılığıyla sağlanmaktadır. Medicare ilaç planları reçetesiz ilaçları kapsamaz ve her reçeteli ilacı kapsamaz. Bu kapsama girmek zorunda değilsiniz, ancak kaydolmayı beklerseniz, geç kayıt ücreti ödeyeceksiniz (kaydolmayı beklediğiniz her ay için ayda yüzde bir).

Medigap sigortası, Medicare Bölüm A ve B’nin kapsamadığı şeyleri ödemenize yardımcı olacak ek bir sigortadır. Özel sigorta şirketleri satıyor. Düzenlemeler, çoğu eyaletteki sigorta şirketlerinin 12’ye kadar Medigap planı (A’dan L’ye kadar) sunmalarına izin verir. Maliyet, Medigap planının ödedikleri hastanede kalışlar, doktor ziyaretleri veya kan nakilleri gibi değişkenlik gösterir. Zaten eski bir işveren aracılığıyla bir emekli sağlık planınız varsa, muhtemelen bir Medigap planı satın almanız gerekmez. Düşük gelirli yaşlılar, Medicare kapsamındaki boşlukları dolduracak olan Medicaid kapsamında olabilir. Bazı Medigap politikaları, gördüğünüz sağlayıcıları sınırlandırarak onları daha uygun fiyatlı hale getirir, ancak bazı seçeneklerinizi ortadan kaldırır. Medicare Part B’ye kaydolduktan sonra altı ay boyunca bir Medigap planına kayıt olabilirsiniz. Bu, kayıt yapabileceğiniz tek zamandır.

“Medicare Sağlık Planları” veya “Medicare Part C” olarak da adlandırılan bu planlar, özel sigorta şirketleri tarafından sunulmaktadır ve orijinal Medicare’in bir parçası değildir. Bir Medicare Advantage Planına kayıt olursanız, bu geleneksel Medicare’in yerini alır. Planlar genellikle doktor ziyaretleri için küçük bir eş ödeme ödemesi yapmanızı gerektirir. Çoğu plan, birçok sağlık sigortası Sağlık Bakımı Kurumu veya Tercih Edilen Sağlayıcı Organizasyon planları gibi, sağlayıcı listesinde uzmanlara, doktorlara ve hastanelere gitmenizi gerektirir.

Bu, özel bir sigorta şirketi tarafından sağlanan kapsamdadır. Bölüm A, hizmet için ücret karşılığı gibi, kendi doktorlarınızı ve hastanelerinizi seçebilirsiniz. Sigortacı, tıbbi masraflarınızın bir bölümünü öder ve genellikle bir pay veya papalık ödemeniz gerekir. Bu planlar Medicare tarafından düzenlenmemektedir; bu da, orijinal Medicare’den çok, bu tür planlar kapsamında muhtemelen daha fazla ödeme yapacağınız anlamına gelir. Bununla birlikte, bu plan türü, Kısım A planının kapsamayacağı bazı şeyler için de ödeme yapabilir.