karbonhidratların temel işlevleri

Karbonhidratlar dengeli bir diyetin temel unsurudur, çünkü vücuda ve zihin için yakıt sağlarlar. Karbonhidratlar – proteinler ve katı yağlar ile birlikte – hafifletirken vücudun optimum seviyede tutulmasını sağlar. Bu seviyeye ulaşmak için, bir birey bir karbohidratın ne olduğunu ve vücutta nasıl çalıştığını anlamalıdır.

Karbonhidratlar vücutta parçalanmış şekerlerdir. Bu şekerler, yiyeceklerin ana maddelerine ve vücudun bu maddeleri ne kadar sindirdiğine bağlı olarak karmaşık karbonhidratlar veya basit karbonhidratlardır.

Karbonhidratlar vücuda enerji sağlarlar. Vücudun aldığı “enerji” miktarı, kaç kalorinin veya enerji birimlerinin vücuda girdiğine dayanır. Karbonhidratlar, gram başına yaklaşık dört kaloriyi içerir; bu, her gramın vücuda dört birimli enerji sağladığı anlamına gelir.

Karbonhidratlar enerji olarak kullanılırsa, vücut onları çeşitli şekillerde kullanabilir. Egzersizler veya diğer günlük fiziksel aktiviteler yoluyla karbonhidratları yakabilir. Ayrıca kalp, kas, karaciğer ve beyin de dahil olmak üzere vücudun organlarını beslemek için enerjiyi kullanabilir. Bununla birlikte, yakılabilecekten daha fazla karbonhidrat tüketilirse, bu depolanan karbonhidratlar yağa dönüşür.

Genellikle besin maddeleri bulunmadığından, basit karbonhidratlar kısa sürede enerji patlamaları yapar ve bunları hızla bir “kaza” izler. Bu çarpışma, basit şekerlerden dolayı kişinin kan şekerinin yükselmesine neden olur, böylece vücudun düzgün şekilde ateşlendiği ve daha fazla enerji harcamaya hazır olduğu yanılsaması sağlanır. Basit karbonhidratlar yıkmak çok kolaydır ve hızlıdır, bu bir kere kan şekeri genellikle basit karbonhidratları sindirimden daha düşük seviyelere iner. Kompleks karbonhidratlar, diğer yandan, kan şekeri stabilize edebilir çünkü sindirim işlemi daha uzun ve daha zor olur.

Basit karbonhidratlar çoğunlukla şekerden oluşan, çikolata, kek, şeker, soda, bal, reçel ve jöle içeren yiyecekler içerir. Birçok meyve basit karbonhidrat olarak da sınıflandırılır çünkü şeker açısından doğal olarak yüksektir. Bunlar kavun, portakal, çilek, elma, greyfurt, kivi, şeftaliler, armutlar ve plumbsları içerir. Kompleks karbonhidratlar, sebze, fasulye, tam tahıl, pirinç ve yulaf ezmesi gibi nişasta ve liften oluşan gıdaları içerir.