meyvede sorbitol seviyeleri

Şekersiz şekerler, alkolsüz içecekler ve çiklet sakenlerinde yapay bir tatlandırıcı olan sorbitol, sukrozdan veya ortak şeker şekerinden yaklaşık üçte bir daha az kaloriye sahiptir. Düşük kalorili içeriği onu dieters ve şeker hastalığı için popüler bir seçenek haline getirir. Sorbitol, veya glusitol, aynı zamanda meyvelerde ve meyvelerde doğal olarak bulunan bir şeker alkolüdür. Bununla birlikte, sorbitol miktarı, diğerlerinden daha yüksek içeriğe sahip olan bazı meyvelere göre değişir.

Kayısı, nektarin, kiraz ve şeftali gibi taş meyvelere çok miktarda sorbitol var. Armut, erik ve randevular kendilerine müshil etkisi veren en yüksek sorbitol miktarına sahiptir. Sorbitol bağırsaklarda emilmek için uzun sürebilir ve gaz üretebilir, böylece şişirilmiş hissetmenize neden olur. Sorbitol tüketimi günlük 50 gramı aşarsa ishal meydana gelebilir, ancak bazıları daha küçük miktarlardan etkilenir. Yüksek seviyede sorbitol içeren meyveleri tüketmek, çocukların diyare veya karın ağrısı gibi gastrointestinal semptomları geliştirebilir. Sorbitol şekerden daha az kaloriye sahiptir ancak bazı insanlar şeker yerine daha sorbitol tüketirler, bu nedenle şekerden daha fazla sorbitol tüketebilirler.

Elmalar, armut, hurma ve eriklerden daha az sorbitol içerir. 100 gramlık bir elma porsiyonunda sorbitolün seviyesi 0,5 gram, aynı ebatta taze armut ve taze eriklerde 2 gram sorbitoldür. Şeftali ve kayısı benzeri seviyelerde sorbitol – 100 gram meyve başına 1 gram.

Narenciye, portakal gibi sorbitol içermez. Portakal suyu içmek elma ve armut suyuna alternatif bir seçenektir, ki bunların her ikisi de sorbitol içerir. Ananas hiçbir sorbitol içermez ve üzümlerin izi vardır. Sorbitolün nahoş gastrointestinal yan etkilerinden endişeleniyorsanız, beyaz üzüm suyu lezzetli bir sorbitolsüz sudur.

Kurutulmuş meyveler, kuru meyve armutları ve kuru eriklerin en çok olduğu kuru meyvelere, özellikle taze meyvelerle karşılaştırıldığında, yüksek seviyede sorbitol içerir. Kurutulmuş meyvenin her 100 gramında sorbitol seviyesi armutlar için 10 gram, erikler için 8 gram, şeftali ve kayısı için 5 gram ve elmalar için 3 gramdır.