mikrofiber ve şönil kanepeler

Mobilya alışverişçileri, leke direnci ve dayanıklılığı ve süet benzeri olması nedeniyle mikrofiber döşemeli kanepeleri sık sık tercih ediyorlar. Mikrofiber, süetlerin keçe benzeri dokusunu ve görünümünü taklit eder. Peluş bir dokuyu ve süper yumuşaklığı tercih eden müşteriler şelen döşemeciliği tercih edebilir. Şönil iplikleri oluşturmak için kullanılan sentetik elyaflar, üç boyutlu güzelliklerini azaltmadan sağlamlık ve dayanıklılık sağlar. Her ikisi de göründüğü kadar iyi hisseden uzun ömürlü bir kanepe kumaşı isteyen alıcılar için iyi seçeneklerdir.

Japonya’daki Toray Industries için çalışan bir bilim adamı olan Dr. Miyoshi Okamoto, 1970’de mikrofiberleri geliştirdi. Aynı şirkette bir meslektaşı olan Dr. Toyohiko Hikota daha sonra “Ultrasuede” olarak adlandırılan bir sahte süet kumaşını tanıttı. Bu sözde mucize kumaş Yumuşak ve dokunaklı esnektir, ördek gibi, hafiftir. Leke ve renk değişimine karşı dayanıklı, makinede yıkanabilir ve kuru temizlenebilir. Sonraki on yıllar boyunca, tekstil endüstrisinde mikrofiberlerin kullanımı, etkileyici bir dizi faydalı özellik içeren kumaşları da içerecek şekilde genişletildi.

Tırtıl için Fransızca olan şönil, adının aksine, yumuşak ve bulanık bir dokuya sahiptir. Şönil iplik ilk kez 18. yüzyılda ortaya çıktı. 1920’li ve 1930’lu yıllarda, elle püsküllü pamuklu örtüler bulanık işlemeli bir görünümle modaya uygun hale geldi ve şenlik sözcüğü bu işleme de değindi. Şenil kazık ipliklerinin ticari üretimi 1970’lerde başladı, ancak iplikler kalitede tutarlı değildi. 1990’lı yıllarda yeni makinaların ortaya çıkmasıyla güvenilirlik arttı ve şönil popülaritesi arttı. Son yıllarda, sentetik elyafların kullanılması şönilleri, döşeme gibi yeni uygulamalar için uygun hale getiriyor.

Polyester ve naylon mikrofiber teller üretmek için kullanılan en yaygın polimerlerdir. Filament başına denye (DPF) bir mikrofiber ölçer. Filament kalınlığı 0.01-0.5 DPF arasında değişir ve insan gözü için görünmezdir. Karmaşık bir seri patentli işlem ince elyafları, yapışkan bağlayıcılarla zenginleştirilmiş yoğun, dokunmamış kumaşa dönüştürerek süet benzeri bir yüzey oluşturur. Son olarak, elyaflar, lüks elini korurken yeni kumaşı önemli ölçüde güçlendiren bir polimer kaplama maddesi alırlar.

Başlangıçta, elle kesilen pamuk elyafları şönil yığını yarattı. Çağdaş döşemelik kumaşlarda, rayon, akrilik ve olefin formlu şenil içeren sentetik elyaflar. Şönil ipliğinin üç boyutlu kalitesi, iplikler olarak adlandırılan iki uzun lifin bir çekirdeği arasında kazık olarak adlandırılan kısa elyaf uzunluğunun yerleştirilmesinden kaynaklanmaktadır. İplikler, kazıkları yerinde sabitlemek için bükülmüştür. Çekirdek elyaf için naylon kullanılması ve kazanın yerinde ipliğin uzunluklarının buharlanması, sayısız uygulamalarda kullanışlı güçlü, sıkıca bağlanmış şönil oluşturur.

Mikrofiber ve şönil kumaşlar döşeme kullanımı için yeterince dayanıklıdır. Şönil yığınının olması nedeniyle mikrofiberden daha leke tutmak biraz daha rahattır; bu da pürüzsüzdür ve sıvıyı püskürtür. Her iki kumaş da çeşitli renklerde mevcuttur ve serin ve orta sıcaklıklara kadar yıkanabilir. Her iki kumaşın yüzeyleri fırçalandıklarında veya farklı açılardan bakıldığında renk değiştiriyor gibi görünüyor. Her iki kumaş dokunmak için yumuşak olmasına rağmen şönillerin derin kazıkları daha lüks gibi hissettiriyor. Mikrofiber orta derecede fiyatlandırılır. Şönil’in karmaşık üretim süreci sıklıkla daha yüksek bir fiyat noktası sağlar.