benim çam ağacım kısmen öldü

Çam ağaçları her mevsim meyveleridir, ancak bu onların iğnelerini dökmediği anlamına gelmez. Her yıl iğnelerinin yaklaşık yüzde 25’ini attılar. Ağacın gövdesinin yakınında bulunan eski iğneler de fotosentez yapmazlar, bu nedenle sarı veya kahverengiye dönüşürler ve düşerler. Ağaçların ucunda yeni iğneler bulunur. Yeni iğneler kahverengi veya sarıya dönüyorsa, ağacınız muhtemelen haşere veya hastalıktan muzdariptir.

Çam ağacınızı öldürebilecek zararlılar kabuğu ve tahta sıkıcı böcekleri ve nematodları içerir. Böcekler genellikle yaşlı ağaçlara saldırırlar. Dalların veya gövdelerin dairesel deliklerine bakınız. Ağaçkakanlar tarafından yapılan deliklerin aksine, böcek deliği düzgün çizgilerle veya yatay halkalarla düzenlenmez. Nematodlar, kahverengi ve dalları kırılgan hale getirmek için iğnelere neden olan mikroskobik solucanlardır. Semptomlar geç yaz ya da erken sonbaharda ortaya çıkar. Enfekte ağaçlar kaldırılmalı çünkü nematodları kontrol etmenin hiçbir yolu yok.

Çam ağaçları çeşitli kabarcıklara ve paslara duyarlıdır. İğnelerde sarı veya kehribar lekeler veya kırmızı veya kahverengi bantlar arayın. Ağacınızın cankarecikleri var mı, onlardan su sızıyor mu? Turuncu kabarcıklar var mı? Ağaç boyunca ölmekte olan çok sayıda ölü iğne, dal veya dallar veya sürgünün ölüme dönüşmesi ile birlikte reçine emilen dokuların ortaya çıkması, tüm sinyal hastalıkları.

Yıldırım, biçme veya rüzgar hasarından kaynaklanan yaralanmalar için ağacınızı muayene edin. Çam ağaçları rüzgar hasarına duyarlıdır ve yüzeyde görünmeyen iç yaralanmalara maruz kalabilirler. Ağacınızda kabuk çevresinin yüzde 30’undan fazlasını kaplayan görülebilir yaralar varsa, yaralar ağacın suyunun ve besin maddelerinin akışını sınırlandırarak böcekleri ve hastalığı teşvik eder, çünkü muhtemelen ölecektir. Onu kaldır. Canlı dalların% 30’dan fazlası zarar görürse, ağacınızı da çıkarmalısınız. Kışın ölü ve hastalıklı ağaçları kaldırın, çünkü yeni kesilen kütük böcekleri sıcak aylarda olduğu gibi cezbetmeyecektir.

Kısmen ölü ağaçları kesmek için çabuk olmayın. Bunun yerine, tüm ölü dalları ve dalları kahverengi iğneler veya iğneler olmadan çıkarın. Sarı iğneli dalları çıkarmayın. Zayıflatılmış ağaçlar hastalık ve zararlılara karşı daha hassastır. Ağacınıza yeterli su ve gübre sağlayarak stresinizi azaltın. Düşen iğneleri temizleyin. Herhangi bir böcek sorununu kontrol edin ve ağacın sağlığının iyileşip iyileşmediğini görmek için bir yıl bekleyin.