çocuklarda mitokondrial hastalıklar

Mitokondri, canlı tutan bedensel işlevleri yerine getirmek için kullanılan enerjinin yüzde 90’ından fazlasını oluşturur. Mitokondriyal arızalandığında, mitokondriyal hastalıklar gelişir. Bu hastalıklar öncelikli olarak çocuklarda görülür.

Mitokondriyal hastalığı olan çocuklar kas güçsüzlüğüne, koordinasyonsuzluğa, görme ve işitme problemlerine sahip olurlar.

Mitokondrial hastalıkların nedeni genellikle genetiktir. Mitokondriyal hastalığı olan çocuklar, bir ebeveynden miras kalan hastalık için genlere sahip olabilirler.

Çocuğun mitokondriyal hastalığı olup olmadığını belirlemek için doktor aile geçmişi, fiziksel ve nörolojik bir muayene yapacaktır. Doktor kan ve idrar örnekleri toplayacak ve bir MRI yapacaktır.

Mitokondriyal hastalıklar için herhangi bir tedavi yoktur, ancak tedaviler bazı çocuklarda semptomları azaltır. Bu tedaviler vitaminler, enzimler, antioksidanlar ve diyet değişiklikleri.

Mitokondriyal hastalığı olan çocukların prognozu her çocuk için değişir. Uygun tedavi ile hastalığın hafif semptomlarla yavaş ilerlemesi mümkündür.