eğimli arka bahçeleri için peyzaj fikirleri

Eğimli bir arka bahçeyi peyzaj yapmak eşsiz bir meydan okuma oluşturur. Birçok düşüncenin bazıları, işlevsel bir eğim, drenaj, toprak tutma ve genel peyzaj tasarımınıza eklemenin karıştırılmasını içerir. Eğimli arazilerin sahipleri, peyzaj tasarımıyla uğraşmadan önce dikkatli düşünce ve planlama gerektiren birçok seçeneğe sahiptir. Optimum hedefiniz eğimli alanı en iyi avantajı kullanarak ve yine de bahçeler, güverte ve avlu gibi dekoratif özelliklere yer açmayı içerir.

Eğimin drenajı endişeler listesinin başında gelir. Evin temeline zarar vermemek için su daima evden uzaklaşmalıdır. Yamaçlar, bitkiler ve çim için ek bir zorluk çıkarmaktadır. Dik sınıflar güvenle biçmek zor olabilir. Genel olarak, eğimin yüksek seviyeleri kuru toprağa sahip olma eğilimindedir. Eğimin daha düşük seviyelerinde su biriktirilebilir. Bitki seçeneklerinizi bu duruma göre ayarlamak hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenizi sağlar.

Evden yukarı doğru uzanan daha küçük alanlar şelale, kaya bahçesi ve teraslar oluşturmak için mükemmel bir alan sağlar. Bir su özelliği eklenmesi, bu benzersiz peyzaj unsuruna vurgu yaparak bahçe sanatçısının bu dramatik özelliği süslemesine izin verir. Eğimler, herhangi bir derecelendirmenin gerekli olmadığı için bir su özelliğinin kolay tasarımına olanak tanır. Terasların veya istinat duvarlarının bir araya getirilmesi şelale tamamlamak için eğim boyunca uygun dikim alanı yaratır.

Drenaj ve güneş toleransı, eğimli bir arka bahçe düzenlemenizde bitki seçiminizde büyük bir rol oynamaktadır. Orta boy kayalarla bir kaya bahçesi yaratmak, bitkilerini çerçevelemek ve aynı anda yamacı dengelemek yardımcı olabilir. Flox gibi zemin örtüsü bitkileri yılda bir kez çiçek açacak ve yamaca renk sıçraması eklenecektir. Süs çimleri veya sarmaşık gibi yeşillik bitkileri, toprağın korunmasına yardımcı olmak için düşük büyüme gösteren zemin kaplaması sağlar. Eğimli bahçenizi bahçenizin geri kalan kısmıyla bağlamak için birkaç büyük çapa çalı kullanın. Bitkiler ve çalılar, bir eğimde sağlıklı büyümeyi teşvik etmek için derin köklere sahip olmalıdır.