metal vs kauçuk çatı

Teknolojide önemli gelişmeler, metalleri ve kauçuğu ev sahipleri için daha cazip çatı kaplama malzemeleri haline getirmiştir. Bu çatılar enerji verimliliği, dayanıklılık, ağırlık, çevresel sürdürülebilirlik, kurulum ve fiyat gibi alanlarda farklılıklar göstermektedir.

Roof101.com’a göre, metal çatılar büyük enerji verimliliği sergiliyor. Metal, güneş ışığını yansıtır ve soğutma maliyetlerini yaklaşık yüzde 40 oranında azaltır. Metal hafiftir ve rüzgar, ateş ve çürüme dirençlidir. Ayrıca, bölümler halinde veya sayfalarda bulunur ve kurulumu kolaydır.

Kauçuk tavan genellikle geri dönüştürülmüş malzemelerden oluşur ve bir bütün çatı ya da zona olarak kullanılabilir. Onarımların lastik parçalar, bant veya sıvı sızdırmazlık macunu ile yapılması kolaydır. Kauçuk da metalden daha ucuzdur.

Metal, daha pahalı çatı kaplama malzemeleri arasındadır. CostHelper.com’a göre, ortalama büyüklükte bir ahır evini kapatabilmek için fiyat bakır için yaklaşık 5,100 $ çelikten 39,600 $ ‘e kadar varıyor. Geri dönüştürülmüş kauçuk döşemeler 11.900 $ ‘dan 18.900 $’ a ulaşıyor.