su yumuşatıcım yüksek sesle sesi çalıyor

Su yumuşatıcılar, madeni yatakları belirli mineralleri içeren sudan olan sert sudan çıkarırlar. Sert su sabunu köpürtmeyi azaltır ve suyun cildinizde kaygan hissetmesini sağlar, ancak tüketilmesi tehlikeli değildir. Su yumuşatıcılar basit ev aletleri – aslında bir pompa, bir filtre ve negatif yüklü iyonları sudan çeken tuz veya reçine peletleri içeren bir teşekkür. Bu reçine, genellikle, kalsiyum ve diğer mineral yatakları şeklinde pozitif yüklü parçacıkları çeken, yataktan akarken suyu kendiliğinden çeken bazı sentetik boncuk türüdür.

Bir süre sonra, su yumuşatıcılardaki reçine, kalsiyum ve diğer mineral partiküller tarafından doyurulur; cihazın su sertliğini azaltmaya devam etmesi için, peletler temizlenmelidir. Bu, makinenin, reçine üzerinde bir tuzlu su çözeltisi yıkayarak yaptığı reçine yatağını yeniden üretmesini veya doldurmasını gerektirir. Yumuşatıcı, mekanik bir motor gibi birkaç hareketli parçaya sahiptir, bu da gürleyen bir gürültüye neden olabilir. Birçok kişi aslında bu yumuşatıcı işini basitçe yaparken bir tür mekanik problem için bu gürültüyü karıştırıyor. Bununla birlikte, makinenin aksi bir şekilde kırılabileceği anlamına gelmez, çünkü özellikle kötü yağlanmışsa veya valfler çok az açılıyorsa veya kireçlenmişse.

Bir su yumuşatıcısında bir sürtünme sesinin olası bir kaynağı, yumuşatıcının reçineyi ne zaman yenilemesi gerektiğini belirlemekten sorumlu olan zamanlayıcı motorudur. Motorun kendisinin içindeki hareketli parçaların bir noktaya yıpranmış veya sıkışmış olması, yumuşatıcının, yumuşatıcıların sağlık açısından doğal olmayan ve potansiyel olarak tehlikeli bir ses çıkarmasına neden olabilir. Bu başarısızlığı tespit etmenin tek yolu, yumuşatıcının yeniden oluşturulması için ayarlandığı zamanı gözlemlemektir. Gerektiği gibi çalışmazsa, zamanlayıcı motoru sorunu yaşayabilirsiniz. Motoru yerine takmak için büyük olasılıkla kalifiye bir servis uzmanıyla iletişime geçmeniz gerekecektir.

Su yumuşatıcılar, duyduğunuz yüksek sesle parlayan gürültüyü açıklayan birkaç valf bulundurur. Örneğin, brin solüsyonunu reçine üzerinde serbest bırakmaktan sorumlu valf tıkanmış olabilir ve temizlenmesi gerekebilir. Bu bir hizmet uzmanının belirttiği hizmet konularından bir diğeri olup, özellikle de yumuşatıcınızın hala garanti kapsamındaysa. Ayrıca, yumuşatıcı ev suyunu evinize geldiği zaman korur, bu noktada mineral depozit birikimi veya boru korozyondan da muhtemel bir tıkanma oluşabilir. Yumuşatıcı, aslında yumuşatıcı sistemin içine girinceye kadar mineral yatakları kaldırmaz.

Aslında, su yumuşatıcınızdan gelen yüksek sesler su yumuşatıcınızdan gelmeyebilir. Birçok kez su yumuşatıcısı, sıcak su ısıtıcısının veya diğer su kullanan aletlerin yanına oturacaktır. Parlayan gürültünün diğer cihazlarınızdan birinden gelmesi mümkündür ancak yumuşatıcının yapmış olduğu herhangi bir şeyle doğrudan ilgili olmayabilir. Su yumuşatıcınıza bakım yapmadan önce diğer cihazlarınızı iki kez kontrol edin.