tıbbi tasarruf hesabı vs sağlık tasarruf hesabı

Sağlık sigortası seçimleriniz şaşkın görünebilir. İç Gelirler Servisine göre, sağlık tasarruf hesapları (HSA’lar) ve tıbbi tasarruf hesapları (MSA’lar) sağlık harcamaları için iki vergi avantajlı tasarruf hesabıdır. Her ikisi de vericilere vergiden düşülebilir katkılardan yararlanır, ancak kimlerin kendileri için uygun olduğunu farklıdır. En iyi hesap, üzerinde çalıştığınız işverenin türüne bağlıdır.

Bir tıbbi tasarruf hesabı ve bir sağlık tasarruf hesabı, HDHP’ye sahip serbest çalışabilir bir kişinin veya yüksek kesintisiz bir sağlık sigortası planı (HDHP) sunan bir işverene sahip olan herkes tarafından kullanılabilir. Her iki hesap için de Medicare’e veya başka bir sağlık sigortasına kaydolamazsınız ve halen bir tasarruf hesabı almaya hak kazanabilirsiniz. Her iki hesap için de, tasarruf hesabına katkıda bulunmak için bir HDHP’ye kaydolmanız gerekir.

Her iki hesap için de katkılar vergiden düşülebilir. Bir Tıbbi Tasarruf Hesabı için maksimum katkı kesilen kısmın% 75’idir. Yıl boyunca bir HDHP’ye sahip değilseniz katkıda bulunabileceğiniz miktar azaltılır. Bir HSA için azami katkı, bir birey için 3.050 $ ve bir aile için $ 6.150’dir. Her iki hesapta da, geçerli vergi yılına katkıda bulunabileceğiniz son gün, ertesi yılın 18 Nisan’sıdır.

Her iki hesapta, reçetesiz ilaçlar gibi tıbbi satın alma işlemlerine uygunsa, vergiden muaf para çekme olanağı sunar. Her iki hesap için de varlık değerlemesinden elde edilen faiz ve kazançlar vergisizdir. Her iki hesapta da, uygun alımlar arasında doktor ziyaretleri, tıbbi hizmetler ve reçeteyle satılan ilaçlar bulunmaktadır. 2011’den başlayarak reçetesiz satılan ilaçlar uygun alımlar sayılmaz. Her iki hesap da ‘taşınabilir’ ve işverenlerinden ayrıldıktan veya artık bir HDHP’ye sahip olmadıktan sonra para çekme işlemleri için kullanılabilir. Bir HSA için, elli dokuz yaşından sonra tıbbi olmayan alımlar için para çekme işlemleri düzenli gelir olarak vergilendirilir. (kaynak 1)

Bir tıbbi tasarruf hesabı, küçük işletmelerin çalışanları için tasarlanmıştır. Hesaplar bir çeşit bir işverenle birlikte yönetilmelidir ve yalnızca bir çalışan veya bir işveren hesapta katkıda bulunabilir, ancak her ikisini birden yapamaz. Bir HSA’nın bu ayrımı yok. Bir işveren ve çalışan aynı anda katkıda bulunabilir ve bir kişi bir şirket bağlantısı olmadan bir HSA elde edebilir.