ev yapımı sıcak kanatları pişirmek

Bir spor müsabakasının çevresinde bir Superbowl partisine ya da başka bir partiye ev sahipliği yapıyorsanız, konuklarınız muhtemelen sıcak kanatlar beklemektedir. Bu eğlenceli ve lezzetli parmak gıdası, gayriresmi toplantılarda sevilen bir öğedir. Sadece bir sipariş vermek cazip gelebilir, ancak ev yapımı sıcak kanatları yapmak, zevkinizi beğeninize göre uyarlamak ve şirketinizi etkilemek kolaydır. Sadece aktif hazırlık süresinin yaklaşık 10 dakikasına bakıyorsunuz. Ve, bir kere temel hazırlığı bitirdiğinizde, denemek için sayısız varyasyon ve yemek tarifi vardır.

Fırını 450 Fahrenheit’e kadar önceden ısıtın. Sıcak kanatları hazırlamaya başlamadan önce açın çünkü çoğu ocağın bu yüksek sıcaklığa erişmek için iyi bir 20-30 dakika gerekir. Fırınınız yeterince ön ısıtmadıysa, tavuk kanatlarınızda güzel, canlı bir cilt elde etmeyeceksiniz.

Tüm kanatları içeri sokmak için, yeterli miktarda pişirme yağı veya eritilmiş tuzsuz tereyağı ile bir kap koyun. Tadı için tuz ve biber ekleyin. Ekstra sıcak kanatlar için, biraz da cayenne veya diğer baharatlı tozları tadınıza ekleyin. Sarımsak veya soğan tozu, kıyılmış safotu veya zencefil, kekik, kişniş veya beş baharat gibi arzu edilen diğer baharatları koyun. Bir kilo kanat başına çok amaçlı un unu yaklaşık 1 çorba kaşığı sıvıya serpin. Her şeyi birlikte karıştır.

Fırınlama sırasında onları temiz tutmak için alüminyum folyo ile gerektiğinde bir veya daha fazla fırın tepsisi dizin. Folyoyu yapışmaz pişirme spreyi veya pişirme yağı ile kaplayarak yağlayın.

Tüm kanatları, tecrübeli yağ veya tereyağında birer birer dunk edin. Fazla damlamasına ve kaplamalı pişirme tepsilerine koymalarına izin vermek için kasenin üzerine tutun.

Tavuk kanatlarını yaklaşık 45 dakika fırında pişirin ve dışarıdan çıtır ve iyi kahverengileşene ve içeride pişene kadar yarıya kadar çevirin. Onları büyük bir servis kabına aktarın.

Arzu edilirse, birkaç yemek kaşığı tuzsuz tereyağını eritin ve en sevdiğiniz sıcak sostan bir kaseye sıcak olarak dökün. Onları iyi karıştırın. Tavuk kanatlarının üzerine biraz dökün ve atın, sonra biraz daha dökün ve tekrar atın. Bütün kanatları kaplayana kadar tekrarlayın ve servis yapın.