yediğimiz yaprakları

Meyve ve sebzeleri yediğinizde, bitkilerin farklı bölümlerini yersiniz. Kökler, saplar, yapraklar, çiçekler, meyveler ve tohumlar, ürettiğiniz parçalardan bazılarıdır. “Yapraklar” kategorisi diyetinize bir miktar beslenme sağlayacak bir sürü gıdalar içerir.

Collard yeşillikleri, brüksel lahanası ve lahana, brokoli ve karnabahar içeren Brassica Oleracea ailesine aittir. Bu üç çeşitte hepsi yüksek miktarda C vitamini, vitamin K ve beta-karoten, vitamin A’nın bitki formunu sunar. Vitamin K, kemik sağlığını desteklemeye yardımcı olur ve vitamin C vücudunuzdaki önemli bir antioksidandır. Bu yapraklı yeşillikler, aynı zamanda anti-kanser özelliklerine sahip sulforafan adı verilen bir bitki besleyici madde (yararlı bir bitki bileşiği) içerir.

Bir salata yaparken muhtemelen romaine marul veya arugula gibi yapraklı yeşillikleri kullanırsınız. Romantik maruldan farklı olarak, roka acı ve baharatlı bir tada sahip olacak. Bu yaprakları tükettiğinizde, yüksek miktarda beta-karoten, tatlı patateslerde ve havuçlarda da bulunan turuncu pigmentli bir antioksidan sağlayabilirler. Sadece 2 fincan romain marul günlük beta karoten değerinizin yüzde 48’ini sağlayacaktır. “Amerikan Klinik Beslenme Dergisi” çalışması, ürünün tüketilmesi yoluyla absorbe edilen beta-karotenin kalp rahatsızlığı riskini azaltabileceğini ortaya koymuştur.

Ispanak ve serseri yapraklı yeşillikler Amaranthaceae ailesine aittir. Ispanak ve İsviçreli pili omlette, salatalarda veya kendiliğinden baharatla sote olarak kullanabilirsiniz. Bu bitkilerin her ikisi de yüksek miktarlarda fitotötrient lutein içerir. “Deneysel Göz Araştırması” ndaki bir makalede, lutein’in yaşla ilişkili maküler dejenerasyon için genel riski azaltmaya yardımcı olabileceği gösterildi.

Her tarifi için önemli olan, yaprakları da olan otların dahil olmasıdır. Salantro, maydanoz, fesleğen, kekik, kekik, defne yaprağı ve adaçayı tüm yapraklardır. Her ne kadar otlar daha küçük miktarlarda kullanılırsa da besin maddeleri sağlayabilirler.